PILNE

Małopolska do zjedzenia. Zrób to w weekend

24 lutego 2017 Apetyt na Kraków
Autor:  m.s.

Obwarzanek krakowski z pastą dyniową i miodem, pajda chleba prądnickiego ze smalcem z jabłkiem prądnickim czy pierogi z suską sechlońską i orzechami.  Takie m.in przepisy znajdziemy w książce kucharskiej "Małopolska do zjedzenia". Trzeba je wypróbować. Może w ten weekend? 

Małopolska ma wspaniałe produkty regionalne. To suska sechlońska, jabłka łąckie, fasola Piękny Jaś, kiełbasa lisiecka, pstrąg ojcowski, karp zatorski czy jagnięcina podhalańska. Wiele z nich zostało wykorzystanych w przepisach przygotowanych przez małopolskich blogerów kulinarnych. Tak powstała książka kucharska "Małopolska do zjedzenia". Można ją pobrać za darmo pod linkiem 

Wiele opisanych w niej przysmaków nawiązuje do potraw prezentowanych podczas corocznego Małopolskiego Festiwalu Smaku, organizowanego przez nasze województwo.

- Oddajemy w Państwa ręce wydawnictwo poświęcone naszej regionalnej kuchni, pełne przepisów bazujących na lokalnych produktach - zachwala Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego. - Mam nadzieję, że nie tylko uczynią one z rodzinnych posiłków prawdziwe święto, ale też zachęcą do udziału w naszym festiwalu – dodaje wicemarszałek Wojciech Kozak.

Dla Państwa wybraliśmy kilka potraw. Są propozycje zarówno dla tych, którzy lubia dania mięsne, jak i dla tych, którzy za nimi nie przepadają. 


DOMOWY SMALEC Z JABŁKIEM ŁĄCKIM

1 kg słoniny bez skórki, 2 cebule, 2 jabłka łąckie, 150 g wieprzowego mięsa mielonego, 1 łyżeczka suszonego majeranku, 1 łyżeczka soli

Słoninę pokrój w drobną kostkę lub zmiel. Wrzuć do garnka i top na małym ogniu przez 20 minut. Gdy skwarki zaczną powoli brązowieć, dodaj mięso mielone oraz cebulę pociętą w kosteczkę i smaż dalej około 15 minut, co jakiś czas mieszając, aby wszystko równo się przysmażało. Na koniec dodaj jabłka pokrojone w kostkę i delikatnie wymieszaj. Po około 10 minutach, kiedy jabłka zrobią się szkliste, zdejmij całość z ognia. Smalec pozostaw do ostygnięcia. Przełóż smalec do słoiczków, zamknij i przechowuj w lodówce. Najlepszym dodatkiem do smalczyku jest pyszny chleb i ogórki kiszone.

ZUPA KREM Z CHARSZNICKIEJ KAPUSTY KWASZONEJ

400 g charsznickiej kapusty kwaszonej 2½ l domowego bulionu mięsno-warzywnego 1 duża marchewka z bulionu szczypta kminku 2 łyżki oleju rzepakowego 1 cebula 1 ząbek czosnku sól wielicka świeżo zmielony pieprz 100 ml śmietany dodatkowo: grzanki z razowego chleba 300 g wędzonego boczku w cienkich plasterkach

Kapustę kiszoną opłucz, odcedź, posiekaj, podsmaż chwilę na oleju wraz z pokrojoną w drobną kostkę cebulą i zalej domowym bulionem mięsno-warzywnym. Dodaj kminek, sól i pieprz. Gotuj około 1 godzinę, dodaj marchewkę z bulionu, następnie całość zblenduj na aksamitny krem. Dodaj śmietanę i zmiażdżony w wyciskarce czosnek. Całość wymieszaj. W razie potrzeby dopraw solą i pieprzem. Podawaj z grzankami i grillowanymi plastrami boczku.

ROLADA ZE SCHABU Z OSCYPKIEM I SUSKĄ SECHLOŃSKĄ

Mieso 1½ kg schabu bez kości 3 łyżki oleju rzepakowego nadzienie: 400 g zmielonej łopatki wieprzowej 300 g świeżego jarmużu 2 łyżki oleju rzepakowego 200 g oscypka 130 g suski sechlońskiej 3 gałązki świeżego rozmarynu sól wielicka pieprz sos: 1 kg śliwek węgierek ½ szklanki wytrawnego czerwonego wina sól wielicka pieprz

Schab natnij wzdłuż jego boku, tworząc cienki, prostokątny płat mięsa o grubości 1 cm. Wygląda to tak, jakbyśmy nasze mięso „rozwijali“ z rulonu. Schab obsyp solą i pieprzem. Umyj jarmuż, odetnij z jego liści twarde łodyżki i żyłki, posiekaj i duś na oleju do odparowania wody, następnie dopraw solą i pieprzem. Oscypek zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Mieloną łopatkę dopraw solą i pieprzem. Na rozciętym schabie ułóż kolejno na sobie warstwy jarmużu, oscypka, mielonego mięsa, pozostawiając 1,5 cm brzeg. Jako ostatnią warstwę ułóż pasek z suski sechlońskiej wzdłuż krótszego boku schabu. Schab ciasno zwiń, zaczynając od boku z suską, obwiąż sznurkiem kuchennym, włóż do wysmarowanego olejem naczynia żaroodpornego, obłóż gałązkami rozmarynu i obsyp pieprzem. Piecz początkowo pod przykryciem w temperaturze 200 oC przez 1 godzinę. Po tym czasie zdejmij pokrywę i piecz przez kolejne 30-40 minut. Aby wykonać sos, zlej sos powstały podczas pieczenia schabu, dodaj do niego wydrylowane śliwki i wino. Gotuj do momentu, aż owoce zmiękną, zblenduj, przetrzyj przez sito, dopraw solą i pieprzem.

I jeszcze propozycja dla wegetarian

WARZYWA PIECZONE Z OSCYPKIEM

1 duży batat 1 mała cukinia 500 g kalafiora garść orzechów włoskich ½ pęczka natki kolendry lub pietruszki 6-8 plastrów oscypka 3 łyżki oliwy sól / pieprz 1-2 pestki granatu (opcjonalnie) chilli (opcjonalnie) syrop: 2-3 łyżki oliwy ½ łyżeczki cynamonu 1-2 łyżeczki miodu 1-2 łyżeczki octu winnego lub jabłkowego 2-3 łyżeczki wiśniówki (opcjonalnie)

Blachę lub płaskie naczynie żaroodporne wyłóż papierem do pieczenia. Warzywa umyj, batata obierz i wraz z cukinią pokrój w plastry. Kalafior podziel na różyczki. Przygotowane warzywa rozłóż w naczyniu. Oprósz solą i pieprzem. Skrop oliwą i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C na około 30 minut. Oscypek pokrój w plastry lub kostkę. Możesz go zgrillować na patelni lub dołożyć do warzyw na 5-10 minut przed końcem pieczenia. W międzyczasie upraż na patelni orzechy włoskie i posiekaj zieleninę. Połącz wszystkie składniki syropu i wymieszaj dokładnie. Upieczone warzywa wraz z plastrami oscypka posyp uprażonymi orzechami i posiekaną natką. Polej syropem, a na koniec możesz całość posypać pestkami granatu. Podawaj od razu po upieczeniu jako samodzielne danie lub jako dodatek do mięs. Oscypek możesz zastąpić gołką czy redykołkami. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.