Małopolska kurator oświaty zamierza wystąpić do ministerstwa edukacji o przyznanie kibicom Legii Warszawa Medalu Komisji Edukacji Narodowej za patriotyczną oprawę meczu podczas spotkania z kazachską drużyną FK Astana. O swojej decyzji poinformowała na twitterze.
W czasie meczu eliminacyjnego do Ligii Mistrzów fani stołecznego klubu uczcili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wywieszając na trybunach wielki napis w języku angielskim o treści: "Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zamordowali 160 tysięcy osób. Tysiące z nich stanowiły dzieci". Ilustracją do tego hasła było gigantyczne zdjęcie przedstawiające niemieckiego żołnierza przystawiającego broń do skroni przerażonego chłopca.
Drastyczny obrazek nie spodobał się przedstawicielom UEFA, którzy zapowiedzieli wszczęcie postępowania przeciwko Legii. Klubowi grożą wysokie kary. W internecie od razu pojawił się pomysł zbiórki pieniędzy na zapłatę ewentualnej kary. Kibiców wsparło też wielu polityków i publicystów związanych z partią rządzącą, m.in. Patryk Jaki, Magdalena Ogórek oraz Krystyna Pawłowicz.
Teraz słowa wsparcia płyną również z małopolskiego kuratorium oświaty. Barbara Nowak poinformowała na swoim twitterze, że zamierza wystąpić do ministra edukacji z wnioskiem o przyznanie kibicom medalu KEN. "Bardzo serdecznie dziękuję kibicom za zwrócenie uwagi świata, ale także wielu Polaków, w tym bardzo młodych, na bestialstwo niemieckich najeźdźców, morderców milionów Polaków" - napisała Barbara Nowak.
Kurator przypomniała też, że “Niemcy nigdy nie ponieśli kary za swoje haniebne czyny. Nie zapłacili za odbudowę Miasta. Polacy pamiętają”.
Zwracając się do kibiców Legii zaznaczyła: "Pomysł plakatu z podpisem w języku angielskim okazał się najbardziej skutecznym przekazem polskiej polityki historycznej i akcją edukacyjną ostatnich lat. W uznaniu Państwa zasług w kultywowaniu tradycji patriotycznych, naszej pamięci narodowej, zwrócę się do pani minister Anny Zalewskiej o uhonorowanie pomysłodawców Medalem Komisji Edukacji Narodowej".
Medal KEN to polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez ministra edukacji. Ustanowiony został w 1956 roku i nadawany jest „osobom zasłużonym dla oświaty i wychowania, w szczególności za działalność w zakresie piśmiennictwa, nauk pedagogicznych, programów, podręczników i pomocy naukowych”.
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki