Cały czas trwa rekrutacja do projektu Małopolski Tele-Anioł. Oprócz osób niesamodzielnych, które będą mogły otrzymać za darmo tzw. opaskę bezpieczeństwa, Województwo Małopolskie szuka też opiekunów oraz wolontariuszy. To osoby, które w ramach projektu będą pomagać schorowanym i starszym w ich własnym domu.
Małopolski Tele-Anioł to nie tylko opaska bezpieczeństwa i Centrum Teleopieki. Przez cały okres trwania projektu przewidziano również, że część z jego uczestników (ok. 3 216 osób) będzie miała możliwość skorzystania ze specjalnych usług opiekuńczych, które będą świadczone w ich domu - zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej. To nie tylko pomoc w zabiegach higienicznych, ale także wsparcie w codziennych obowiązkach - zakupach, przygotowaniu posiłków, drobnych porządkach, załatwieniu urzędowych formalności czy dotarciu na wizytę u lekarza. Czasem może być potrzebna tylko krótka rozmowa czy zwyczajny spacer.
- Rekrutacja do projektu Tele-Anioł ciągle jest jeszcze w toku, już widzimy, że trafiliśmy z nim w przysłowiową "dziesiątkę" - bo zainteresowanie jest naprawdę spore. Projekt kierujemy do osób niesamodzielnych, które z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności czy podeszłego wieku, powinny być objęte stałą opieką - a nie są, bo np. mieszkają same. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, otrzymają oni proste w obsłudze opaski, które pozwolą im wezwać pomoc- podkreśla marszałek województwa Jacek Krupa.
- Nie mam wątpliwości, że projekt Tele-Anioł zostanie doceniony w branży innowacji społecznych, a na wynik naszego pilotażu czekają też inne regiony. Małopolska po raz kolejny przeciera więc szlaki i udowadnia, że samorządy nie muszą bać się nowoczesnych technologii - dodaje Grzegorz Lipiec z zarządu województwa
By jeszcze skuteczniej dotrzeć z informacją o trwającej rekrutacji do projektu Małopolski Tele-Anioł, samorząd województwa zaprosił do współpracy gminy z całego regionu. Na ten pozytywny apel odpowiedziała blisko setka samorządów.
- Zdajemy sobie doskonalę sprawę z tego, że wiele osób, które powinny zostać objęte pilotażem Tele-Anioła, jest wykluczonych cyfrowo - i informacje o projekcie, które publikujemy w różnych mediach, do nich w ogóle nie docierają. Dlatego tak ważna jest dla nas współpraca z lokalnymi samorządami, które mają najlepszą wiedzę o mieszkańcach, którzy mogą potrzebować takiej pomocy. Cieszymy się, że tak chętnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie - podkreśla wicemarszałek Wojciech Kozak.
Jak trafić pod skrzydła Tele-Anioła?
Rekrutacja do projektu Tele-Anioł trwa cały czas - nabór do I tury projektu potrwa do końca października br. lub do wyczerpania miejsc. Przypomnijmy - w I naborze do projektu zostanie zakwalifikowanych 5 tys. osób niesamodzielnych, z których dodatkowo usługami opiekuńczymi w miejscu zamieszkania zostanie objętych 1 608. Drugi nabór - na taką samą liczbę osób - jest planowany od 1 sierpnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.
Kandydaci, którzy chcą być objęci opieką Tele-Anioła, muszą mieszkać na terenie województwa małopolskiego oraz być osobami niesamodzielnymi, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia, w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego. Spełnienie tych dwóch kryteriów już pozwala im wziąć udział w projekcie. Więcej informacji można znaleźć tu: www.malopolska.pl/teleaniol
Szukamy opiekunów i wolontariuszy
Oprócz osób niesamodzielnych, Małopolska szuka też opiekunów. Chodzi przede wszystkim o tych, którzy mają kwalifikacje do wykonywania jednego z poniższych zawodów: opiekun środowiskowy, asystent osoby niesamodzielnej, pielęgniarz, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny czy opiekun kwalifikowany w domu pomocy społecznej. Z osobami, które podejmą współpracę, zostanie podpisana umowa na świadczenie usług opiekuńczych w ramach projektu Małopolski Tele-Anioł.
Do współpracy przy projekcie Tele-Anioła Małopolska zachęca także osoby, które nie posiadają wykształcenia medycznego, ale chcą poświęcić swój czas i nieść pomoc seniorom, osobom niesamodzielnych i niepełnosprawnym w codziennych czynnościach. W zamian będą mogli bezpłatnie wziąć udział w 80-godzinnym szkoleniu z usług opiekuńczych i 8-godzinnym - z usług sąsiedzkich.
Do udziału w projekcie zaproszeni są również wolontariusze. Zdobyte doświadczenie zawodowe z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Szczegółowych informacji nt. rekrutacji opiekunów udzielają:
- Caritas Diecezji Kieleckiej - jeden z partnerów projektu Małopolski Tele-Anioł / Zespół Placówek Caritas w Proszowicach) ul. Kolejowa 4, 32-100 Proszowice tel. 883 316 158; email: teleaniol@caritas.pl
- Lub do pracownicy zespołu ds. Teleopieki Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, telefon kontaktowy: 12 61-60-611.