To już pewne. Sejmik Województwa Małopolskiego zdecydował o zmianie nazwy Małopolskiego Centrum Nauki. Instytucja, która jesienią otworzy mobilną wystawę o powietrzu "Naukowiej", a już w połowie 2022 roku nowoczesny budynek z wystawą stałą poświęconą człowiekowi w relacjach, będzie używała nazwy Cogiteon.
Słowo zostało zbudowane na bazie łacińskiego wyrazu "cogito", a więc "myślę". "Myślę, więc jestem" - to najbardziej znane stwierdzenie Kartezjusza, który w XVII wieku poszukiwał podstaw wiedzy. To również słowo, które wykorzystał w swojej twórczości literackiej Zbigniew Herbert - autor cyklu poetyckiego "Pan Cogito". Wszystko to ma niebagatelne znaczenie, ponieważ centrum w Krakowie ma edukować o człowieku w sieci relacji i powiązań, ale również łączyć naukę ze sztuką.
Dotychczasowa, tymczasowa nazwa Małopolskiego Centrum Nauki nie wyróżniała się spośród innych przedsięwzięć. W Krakowie istnieje już Narodowe Centrum Nauki, które rozdziela granty dla naukowców. W Szczecinie powstaje natomiast Morskie Centrum Nauki. To najbardziej wyraziste przykłady nazw z którymi można było mylić MCN. - Chcemy nadać naszej instytucji unikalną tożsamość. Pozwolić użytkownikom skojarzyć centrum z humanizmem, wiedzą i sztuką - wyjaśnia marszałek Jacek Krupa. - Żadne znane centrum nauki nie używa słowa związanego z "cogito". To również było istotne - dodaje marszałek.
Pod koniec maja MCN ogłosił informację o poszukiwaniu nowej nazwy. Na profilu facebookowym pojawiło się kilkanaście propozycji. Część z nich można było oceniać już podczas imprez z okazji Dnia Dziecka. - Doceniamy kreatywność naszych przyszłych gości, jak również profesjonalne podejście ekspertów - mówi Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu. Właśnie dlatego MCN zaangażował również lingwistów oraz osoby związane z branżą kreatywną.
Jak wyglądał proces? - Wspólnie opracowaliśmy wytyczne, określiliśmy wartości marki, odbyły się warsztaty kreatywne, a następnie przeanalizowaliśmy kilkadziesiąt propozycji - opowiada Piotr Koziarz, specjalista ds. komunikacji i promocji. "Cogiteon" spełnił najwięcej kryteriów dobrej nazwy, przez co okazał się najlepiej dopasowany - podsumowuje dyrektor Szymański.
Nowa nazwa zawiera skojarzenia nie tylko z łacińskim "cogito". Czerpie również z greki o czym świadczy przyrostek odwołujący się do miejsca działań artystycznych i rozrywkowych - do "odeonu". "Panteon" to gmach idealny, a "eon" wielka jednostka czasu dzieląca się na ery. Jakby tego było mało w "Cogiteonie" zawarta jest podstawowa ciekawość świata związana ze słowem "co?". Tak więc "CO" powstanie w Czyżynach w 2022 roku? Najprostsza odpowiedź brzmi: centrum nauki, które będzie włączać myślenie o człowieku.
Źródło: materiały prasowe