PILNE

Marek Lasota zaakceptowany na dyrektora Muzeum AK

13 stycznia 2017 Miasto
Autor:  ANKO

Zarząd Województwa Małopolskiego wyraził zgodę na powołanie Marka Lasoty na stanowisko dyrektora Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Nowy dyrektor został wyłoniony w konkursie ogłoszonym pod koniec ubiegłego roku.

Marek Lasota jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii. Od stycznia 2007 do sierpnia 2016 roku był dyrektorem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Obecnie jest pełnomocnikiem prezesa IPN ds. kontaktów ze środowiskami opiniotwórczymi. W ostatnich wyborach samorządowych walczył o fotel prezydenta miasta, a obecnie jest również krakowskim radnym PiS.

W RM jego dorobek jest raczej mizerny. Przez ostanie dwa lata nie zgłosił ani jednej interpelacji, rzadko pojawia się na sesjach, choć jest wiceprzewodniczącym RM, a jeszcze rzadziej na komisjach.

To jego nieobecność na nadzwyczajnej sesji rady miasta 14 grudnia ubiegłego roku pozwoliła radnym PO na przegłosowanie rezolucji krytykującej reformę edukacji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Zostając dyrektorem Muzeum AK Lasota będzie musiał jednak zrzec się funkcji radnego. Jego miejsce w RM ma zająć Jakub Seraczyn, przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą stali.

Działania, które zaproponował Marek Lasota w czasie postępowania konkursowego, to m.in.: wzmocnienie wizerunkowe tej placówki, jej rozwój nie tylko w aspekcie ekspozycyjno-muzealnym, ale również naukowo-badawczym. Marek Lasota ma również w planach działalność wydawniczą. Wśród zamierzeń wymienił także wzbogacenie wystawy stałej ze znacznie pogłębioną narracją. Zamierza szerzej współpracować z innymi muzeami oraz instytucjami o pokrewnej tematyce. 

Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila" w Krakowie, to wspólna instytucja kultury województwa i miasta, jest jedynym tego rodzaju miejscem w Polsce, które upowszechnia wiedzę o polskim państwie podziemnym i jego siłach zbrojnych.

Obecnie obowiązki dyrektora Muzeum AK pełni Joanna Mrowiec.

Fot. Muzeum AK

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.