PILNE

Masz mniej niż 18 lat? Tę galerię zwiedzisz za złotówkę!

08 lipca 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Do 31 sierpnia w dni powszednie - wtorek, środa, czwartek, piątek), pomiędzy godz. 11.00 a 13.00, osoby poniżej 18 roku życia mogą zwiedzić Galerię Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury za symboliczną złotówkę.

Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest rozpoznawalna zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym, wzbudzając w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego cechuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwieczniał w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego, nigdy wcześniej nie znalazł on swojego stałego miejsca ekspozycji w naszym mieście. Aż do 2016 roku! Galeria została otwarta w NCK 7 października 2016 r.. Wystawę obrazów jednego z najważniejszych współczesnych polskich malarzy oglądnęło do końca czerwca 2019 roku już prawie 70 tysięcy osób.

Stała ekspozycja malarstwa liczy 50 obrazów olejnych, w większości pochodzących z lat 80. XX wieku, z tzw.okresu fantastycznego w twórczości. Powstawały wówczas jego najbardziej znane, z dzisiejszej perspektywy ikoniczne prace. Uzupełnia je kilkanaście obrazów z ostatnich lat życia, ukazujących zwrot malarza ku bardziej ascetycznym formom wyrazu. Kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego, przekazaną NCK w depozyt przez Annę i Piotra Dmochowskich, kolekcjonerów sztuki, marszandów i przyjaciół artysty, uzupełnia 100 rysunków i 100 fotografii, które można okazjonalnie oglądać w NCK, podczas wystaw czasowych.

Obrazy Beksińskiego można oglądać w niezwykle klimatycznej atmosferze, wspartej precyzyjnym, profesjonalnym oświetleniem i muzyką Armanda Amara brzmiącą niejako w tle ekspozycji. Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.