PILNE

MCK upomina się o design

18 stycznia 2017 Kultura
Autor:  MB

Kristine Five Melvær, Naturpledd, 2015, fot. Per Gunnarsson

Kadabra produktdesign, Løv, 2007, fot. Camilla Skar

Kari Håkonsen, Mellomverk, 2006, fot. Kari Håkonsen

Erlend Leirdal, After Oil Furniture, 2007, fot. Steffen Wesselvold Holden

Jan Lutyk, Ribbon, 2012

Moda na wzornictwo z PRL-u, wyroby ekologiczne czy motywy ludowe na meblach i ubraniach dowodzą, że coraz częściej doceniane są oryginalne projekty. Rzadko pojawia się jednak refleksja nad tym, kto je stworzył, skąd pochodzą i jakim kosztem powstały. Wciąż króluje produkcja masowa. Dlaczego design jest ważny i jak przekonać do tego innych, a być może także samego siebie? Do dyskusji na ten temat zaprasza w najbliższy czwartek Międzynarodowe Centrum Kultury.

MCK po raz kolejny prezentuje w swoich przestrzeniach wystawę, której przedmiotem jest wzornictwo. Tym razem odwołuje się do lokalnego charakteru projektowania i przetwarzanych w nim na przestrzeni lat motywów. Przedmiotem tych rozważań stają się Polska i Norwegia. Projekty twórców współczesnych zestawione są z przedmiotami powstałymi przed laty, ukazując silne zależności między przeszłością a dniem dzisiejszym.

Wystawie Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design towarzyszy cykl spotkań zatytułowany Design dla każdego. Już we wtorek 24 stycznia odbędzie się kolejna jego odsłona, podczas której rozważane będzie zagadnienie postrzegania designu we współczesnym świecie. Postawione zostanie pytanie, jak przekonać ludzi do tego, że design jest ważny. Pojawią się tematy związane z autorstwem projektu, jego ceną i pochodzeniem. W dyskusji wezmą udział Aleksandra Banaś i Joanna Kurkiewicz (Instytut Dizajnu w Kielcach) oraz Katarzyna Piszczkiewicz (Muzeum Etnograficzne w Krakowie).

Wydarzenia towarzyszące aktualnej wystawie w Galerii MCK mają za zadanie prezentować także różne środowiska działające w Polsce na polu designu. Dyskusje podejmowane z udziałem teoretyków i projektantów poruszają kwestie najważniejszych zjawisk we współczesnym wzornictwie - slowdesignu, ecodesignu, designu zaangażowanego, rynku designu w Polsce, edukacji dotyczącej tego zagadnienia oraz różnych sposobów czerpania z lokalnej tradycji.

Wystawę Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design  oglądać można do 23 marca 2017.

Jak przekonać ludzi, że design jest ważny?
24 stycznia 2017, godz. 18:00
Międzynarodowe Centrum Kultury
Rynek Główny 25
Wstęp wolny

Zdjęcia: mat. prasowe MCK


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.