11 sierpnia 2017 Anna Kolet-Iciek

Meleksy i erotyka znikną z Rynku? Głos mają mieszkańcy

Miasto

Miasto ogłosiło w końcu konsultacje w sprawie zmian na terenie Parku Kulturowego Stare Miasto. Uwagi można przesyłać do 15 września. Będą też spotkania.

Projekt nowelizacji uchwały o Parku Kulturowym został przygotowany kilka miesięcy temu i po raz pierwszy trafił na radę miasta pod koniec czerwca. Radni nie mieli jednak nawet okazji o nim podyskutować, bo został wycofany z porządku obrad przez urzędników. Wnioskując o jego zdjęcie, urząd argumentował, że ze względu na zakres zmian i ich doniosłość potrzebne jest gruntowne przygotowanie się do dyskusji.

Ku zdziwieniu radnych projekt wrócił na sesję już tydzień później. I znów został zdjęty. Wówczas też miasto zdecydowało o przeprowadzeniu konsultacji społecznych do uchwały. - Wrócimy z projektem na sesję już po konsultacjach, prawdopodobnie w październiku - zapowiedziała na naszych łamach Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury UMK.

Striptiz, grille i meleksy

Jakie są główne założenia nowelizacji uchwały? Jeden z jej zapisów zabrania prowadzenia działalność o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną w lokalach, w których przedsiębiorca prowadzi działalność gastronomiczną, kulturalną lub rozrywkową. To uderzenie w branżę erotyczną i działające w obrębie rynku kluby ze striptizem. Takich przybytków nie będzie można również reklamować za pomocą ulotek z informacjami o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną, a z ulic starego miasta mają zniknąć wszelkiego rodzaju nagabywacze, którzy proponują nie tylko zabawę w klubie erotycznym, ale także przejażdżkę meleksem, dorożką czy wizytę w jednym z okolicznych lokali.

Miasto chce się również pozbyć reklamowych ekranów ledowych i zwyczaju podświetlania na czerwono okien kamienic - na kondygnacjach powyżej parteru, będzie można używać wyłącznie światła białego lub żółtego.

Uchwała wprowadza zakaz stosowania paliw stałych na stoiskach gastronomicznych. To oznacza, że nie będzie można grillować z użyciem węgla lub drewna, a dopuszczony będzie jedynie gaz i paliwa ciekłe.

W uchwale znalazły się również kwestie związane z poruszaniem się meleksów w obrębie Parku Kulturowego. Projekt zakłada, że nie będą one mogły już wjeżdżać do rynku, a jedynie poruszać się ulicą Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Westerplatte, Św. Gertrudy, Św. Idziego i Podzamcze.

Projekt zbyt restrykcyjny?

Zdaniem Małgorzaty Jantos, przewodniczącej Komisji Kultury rady miasta projekt uchwały jest restrykcyjny i nadmiernie ingerujący w działalność przedsiębiorców.

Również Andrzej Hawranek, przewodniczący klubu PO zwraca uwagę, że znalazło się tam sporo obostrzeń dotyczących działalności gospodarczej na terenie Starego Miasta, jak chociażby ten mówiący o zakazie prowadzenia działalności usługowej oraz handlowej w bramach, przejściach i przejazdach do budynków, które przecież - jak zauważa radny - są własnością prywatną.

Zastrzeżenia radnych budzi również zapis dopuszczający do handlowania na terenie Starego Miasta wyłącznie pamiątkami o charakterze krakowskim (ale uchwała nie mówi, co rozumie się pod tym pojęciem), czy też możliwość prowadzenia działań promocyjnych wyłącznie w kostiumach o charakterze krakowskim.

Uwagi do projektu nowelizacji można przesyłać na adres: kd.umk@um.krakow.pl.

Projekt dostępny jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Krakowa.

Miasto planuje również trzy spotkania tematyczne z mieszkańcami:

7 września, godz. 17:00, sala portretowa Urzędu Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4) – tematyka: handel w bramach; emisja światła, obrazów i dźwięków do przestrzeni publicznej; ograniczenia transparentności przeszkleń; działalność sprzeczna z moralnością publiczną,

12 września, godz. 17:00, sala Lea Urzędu Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4) – tematyka: ogródki gastronomicznych; handel obwoźny; nagabywanie; rozdawanie ulotek; noszenie kostiumów i przebrań,

14 września, godz. 17:00, sala portretowa Urzędu Miasta Krakowa (pl. Wszystkich Świętych 3-4) – tematyka: przewóz osób oraz wypożyczenia pojazdów i urządzeń służących do przemieszczania się.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.