Zrujnowana przedwojenna kawiarenka w lasku Wolskim ma szansę na nowe życie. Miasto planuje wydać blisko 5 mln złotych na rewitalizację Pawilonu Okocimskiego, znajdującego się na Polanie Lea.
Pawilon Okocimski znajduje się w sercu lasku Wolskiego, niedaleko ZOO. Budynek jest wpisany do miejskiej ewidencji zabytków, ale od lat popada w ruinę.
Pawilon powstał w maju 1936 roku, zaprojektował go krakowski architekt Jan Ogłódek, a właścicielem był baron Antoni Jan Götz-Okocimski, który w ten sposób chciał podobno uczcić 25-lecie zdanej przez siebie matury.
Po wojnie pawilon został odebrany właścicielowi i upaństwowiony. Początkowo działała tu jeszcze restauracja. Nieremontowany od lat 80. obiekt jest w coraz gorszym stanie.
Tak wygląda obecnie:
W ubiegłym roku pawilon Okocimski przejął Zarząd Zieleni Miejskiej i teraz planuje go przekształcić w ośrodek edukacji ekologicznej. Przetarg na projekt i realizację zadania właśnie został ogłoszony. ZZM ma na to 5 mln złotych, z czego niemal 3 mln to pieniądze unijne pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.
W ramach adaptacji budynku zostaną zastosowane rozwiązania proekologiczne: - Zostanie on wyremontowany w technologii pasywnej (czyli pozwalającej na jak najmniejsze zużycie energii), pokryty zielonym dachem, a w jego ogrodzie będą założone przykładowe uprawy permakulturowe, a więc na przykład ogród warzywny bez sztucznych nawozów – wylicza Łukasz Pawlik, wicedyrektor ZZM.
Prace remontowe mają się zakończyć pod koniec przyszłego roku. Kolejny krok to wybór operatora, który zajmie się prowadzeniem zaplanowanego w tym miejscu Ośrodka Edukacji Ekologicznej, czyli pierwszego w Krakowie miejsca, w którym będzie realizowany program zajęć ekologicznych dla dzieci i dorosłych.
- Planujemy warsztaty, wystawy, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi. Pawilon ma być też bazą wypadową dla spacerów po lesie Wolskim. chcemy promować walory parków krajobrazowych, produkty regionalne, a także walory przyrodnicze naszego regionu - snuje plany Łukasz Pawlik.
Otwarcie ośrodka zaplanowano na 1 stycznia 2019 roku.
Podobna instytucja od kilku lat działa w Warszawie, to Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej Lasów Miejskich. Jest ono czynne przez cały rok i prowadzi zajęcia dla dzieci i dorosłych. - Centrum cieszy się ogromnym powodzeniem zwłaszcza wśród uczniów i przedszkolaków. Tylko w ciągu jednego roku odwiedziło nas ponad 23 tys. dzieci. Podczas warsztatów, zabaw i spacerów najmłodsi dowiadują się np. jak latają ptaki w kluczu, co zjada dzik, czym różni się sarna od jelenia, jak postrzegają świat owady lub jakie gatunki drzew występują w lasach - mówi Bartosz Popczyński z CEPL.