Miasto zaczęło rozdawać półmaski antysmogowe. Mieszkańcy mogą je dostać w Klubach Rodzica, Centrach Aktywności Seniorów oraz przychodniach pulmonologicznych, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Półmaski będą rozdawane w trójpakach w jednym rozmiarze. W sumie do mieszkańców trafi 13500 zestawów (łącznie 40500 sztuk), z czego 4000 będzie dostępnych w Klubach Rodziców, 4000 w Centrach Aktywności Seniora, a reszta w przychodniach pulmonologicznych. Półmaski w Klubach Rodziców oraz w Centrach Aktywności Seniorów będą mogli dostać wszyscy chętni, natomiast w przychodniach otrzymają je zarejestrowani pacjenci w trakcie wizyt lekarskich. Półmaski mają kompaktowy, anatomiczny kształt i są przyjemne w dotyku. Pokryte są specjalną warstwą włókniny osłonowej, przez co wydłuża się ich żywotność. Zamontowany zawór wydechowy ułatwia wydychanie powietrza.
Dodatkowo półmaski spełnią wymogi europejskiej normy zharmonizowanej EN 149:2001/A1:2009 oraz wymogi dyrektywy 89/686/EWG przeniesionej do prawa krajowego w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej. Półmaski mają chronić drogi oddechowe przed pyłami dymami, mgłami oraz aerozolami cząstek stałych i ciekłych w tym zanieczyszczeniami zawartymi w smogu.
Kto nie powinien chodzić w masce antysmogowej?
Andrzej Wiśniewski, lekarz kierujący Oddziałem II Chorób Wewnętrznych i Kardiologii W Szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie: Nie ma jakichś przeciwwskazań do tego, by chodzić w masce antysmogowej. Większość osób już wie jak sprawdzać komunikaty, w jaki dzień nasilenie smogu jest duże. Z perspektywy osób młodszych wiemy, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu w dni smogowe powinna być zabezpieczona maską antysmogową. Patrząc na osoby uprawiające taką aktywność widać, że maski są coraz bardziej popularne i akceptowalne.
Wśród jakich osób maski cieszyły się największym "wzięciem"?
- Najbardziej zainteresowane były osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, astmą, przewlekłymi chorobami układu krążenia. W pierwszej kolejności na pewno też osoby z chorobami płuc.
A co na temat sprezentowanych im masek sądzą seniorzy? - Jest fajna, bo jest miękka, ma gumki spinające górę i dół i dobrze trzyma się na twarzy. Dzieci używają już masek, ja również. Sporo jeżdżę na rowerze i ćwiczę na powietrzu więc maska jest w moim przypadku niezbędna - mówi, pani Alicja jedna z pacjentek Szpitala im. Żeromskiego. Wtóruje jej z kolei pani Maria - Na początku byłam sceptyczna ale w końcu wnuki mnie przekonały i teraz nie wyobrażam sobie sezonu zimowego bez maski. Dzięki niej mogę bez przeszkód wychodzić z psem na spacer, czuję się lepiej po powrocie do domu, po prostu lżej się oddycha - zapewnia. Wielu seniorów pierwszą styczność z maską antysmogową miało w Cetrum Aktywności Seniora. - Uwielbiam chodzić tu na zajęcia, spotykać się ze znajomymi i brać udział w ciekawych zajęciach. Super to ktoś wymyślił i cieszę się, że Centra mają się bardzo dobrze. To prawda, że właśnie tutaj dostałem swoją pierwszą maskę antysmogową. Na początku nie wiedziałem co to jest i jak z tego korzystać ale na szczęście są tutaj tacy, co wszystko starszemu człowiekowi wytłumaczą. W okresie zimowym i smogu ta maska jest niestety niezbędna. Moje dzieci i wnuki też korzystają z nich codziennie - mówi nam pan Włodzimierz.
Fot.Bogusław Świerzowski / krakow.pl