PILNE

Miasto Wspólne. Kolejne adresy kamienic, które utraciła gmina

30 października 2017 Miasto
Autor:  m.s.

Kamienice przy ulicach: Dietla 85 oraz Wielopole 28 - to kolejne adresy na liście  Stowarzyszenia Miasto Wspólne badającego nieruchomości, które zamiast przejść na własność Skarbu Państwa trafiły w prywatne ręce.

Miasto Wspólne śledzi losy krakowskich nieruchomości, które po II wojnie światowej zostały przejęte przez państwo, a ich przedwojenni właściciele otrzymali rekompensatę w ramach tzw. układów indemnizacyjnych. Do tej pory stowarzyszeniu udało się ustalić 7 przypadków, w których nieruchomości zamiast być w zasobach Gminy Kraków, trafiły w prywatne ręce. Tomasz Leśniak, prezes stowarzyszenia przywołał dziś dwa kolejne przykłady.

Kamienica przy ul. Dietla 85 - powinna przejść w całości na własność Skarbu Państwa (jej przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie), natomiast trafiła między innymi do przedsiębiorcy z branży nieruchomości oraz radcy prawnego, który wcześniej występował jako pełnomocnik w próbie przejęcia kamienicy przy ul. Stanisława. 

Kamienica przy ul. Wielopole 28 - również powinna przejść w całości na własność Skarbu Państwa (jej przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie), natomiast trafiła między innymi w ręce przedsiębiorcy z branży nieruchomości oraz krakowskiego małżeństwa.

Wcześniejsze przypadki:

Kamienica przy ul. Józefitów 11/Królewskiej 7 - powinna przejść w całości na własność Skarbu Państwa, bo jej przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie. Trafiła, jednak w ręce jednej z krakowskich notariuszek. Dopiero cztery lata po przejęciu kamienicy magistrat wystąpił do Ministerstwa Finansów o wszczęcie procedury administracyjnej w sprawie przejęcia kamienicy na własność Skarbu Państwa choć lokatorzy już po przejęciu zgłaszali do UMK, że za kamienicę zostało wypłacone odszkodowanie

Kamienica przy ul. Krupniczej 3 - powinna przejść w całości na własność Skarbu Państwa (jej przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie), natomiast trafiła prezes spółki działającej m.in. w branży nieruchomości.

Kamienica przy ul. Brackiej 7 - powinna przejść w całosci na własność Skarbu Państwa (jej przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie), natomiast trafiła w ręce przedsiębiorczyni.

Kamienica przy ul. Bożego Ciała 7 - powinna przejść w 11/12 na własność Skarbu Państwa (jej przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie), natomiast trafiła w ręce spółki, której były prezes, został w 2015 roku zatrzymany przez CBA, gdy wręczał łapówkę w wysokości 150 tysięcy złotych wiceszefowi PO w Piasecznie w zamian za modyfikację planu miejscowego. Prezydent Krakowa bezskutecznie starał się na drodze sądowej o uzyskanie stwierdzenia nieważności umowy sprzedaży tej kamienicy.

Kamienica przy ul. Krupniczej 18 - powinna przejść w połowie na własność Skarbu Państwa (jej przedwojennym właścicielom wypłacono odszkodowanie), natomiast trafiła w ręce byłego posła i senatora. Prezydent Krakowa bezskutecznie starał się na drodze sądowej o uzyskanie stwierdzenia nieważności umowy sprzedaży tej kamienicy.

Kamienica przy ul. Wygranej 2 - powinna przejść na własność Skarbu Państwa, natomiast w 2000 roku trafiła w ręce byłego radnego, który sprzedał ją potem Krakowskiemu Biuru Festiwalowemu

Kamienica przy ul. Bożego Ciała 4/Miodowa 10 - powinna przejść w 1/3 na własność Skarbu Państwa, natomiast w 1996 roku trafiła w ręce zarządcy nieruchomości. 

www.krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.