Miasto ogłosiło dziś konkurs na nowego dyrektora Galerii Bunkier Sztuki. Chętni mają aż trzy miesiące na złożenie aplikacji. Nazwisko osoby, która pokieruje placówką poznamy na początku października.
Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa odpowiadający za kulturę i promocję, pytany przez nas dlaczego miasto wydłużyło procedurę konkursową stwierdził, że powodem jest niefortunny czas jej rozpoczęcia.
- Jakbyśmy chcieli, to moglibyśmy wszystko rozstrzygnąć nawet w ciągu tygodnia, ale to nie byłoby transparentne - mówi wiceprezydent Kulig. - Osoby ze środowiska zwróciły nam uwagę, że wakacje to niezwykle trudny moment dla ludzi kultury. Wiele osób ma różnego rodzaju plenerowe działania, czy też wyjazdy i w związku z tym zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów mogłoby być trudne.
Nowy dyrektor Bunkra Sztuki musi m.in. mieć wyższe wykształcenie, najlepiej z zakresu sztuk plastycznych lub organizacji i zarządzania, oraz udokumentowaną działalność w prezentacji sztuki. Preferowani będą kandydaci z doświadczeniem w realizacji przedsięwzięć artystycznych, najlepiej o randze międzynarodowej. Mają też wyróżniać się kreatywnością, posiadać: doświadczenie i umiejętności w pozyskiwaniu środków dla instytucji oraz zdolności menedżerskie i organizatorskie.
Wniosek o przystąpienie do konkursu wraz z autorskim projektem koncepcji organizacyjnej, finansowej i programowej galerii należy złożyć w magistracie do 14 września 2018 roku.
Jak już informowaliśmy, od kilkunastu dni obowiązki dyrektora Galerii Bunkier Sztuki pełni Roman Krzysztofik. Zastąpił on Magdalenę Ziółkowska, która nie zgodziła na objęcie funkcji zastępcy dyrektora artystycznego tej placówki. Miasto tłumaczy, że zaproponowanie jej niższego stanowiska, nie było spowodowane zastrzeżeniami co do działań programowych i artystycznych, ale wynikało z faktu, że do koordynacji remontu placówki potrzebna jest osoba, która dobrze wywiąże się z tego zadania.
Po tym, jak stowarzyszenia skupiające ludzi kultury wzięły Magdalenę Ziółkowską w obronę, wiceprezydent Kulig wydał oświadczenie z listą zarzutów wobec dotychczasowej dyrektorki. Dotyczyły one źle prowadzonej polityki kadrowej ( m.in. opieszałość w zatrudnieniu pracownika do działu księgowości, zatrudnienie pracownika bez kwalifikacji), a także naruszenia przepisów związanych z gospodarką finansową i gospodarką mieniem. W sumie protokół pokontrolny zawierał 100 zastrzeżeń.