PILNE

Mieszkańcy będą mieć park w Bronowicach. Jednak fortu miasto nie kupi

09 lutego 2018 Miasto
Autor:  m.s.

Mieszkańcy Bronowic będą mieli park - zapowiedział dziś na Facebooku prezydent Jacek Majchrowski. Dodał jednak, że miasto nie kupi tamtejszego fortu, bo to kosztowna inwestycja.

Sprawa parku jest już przesądzona. Mamy już zapewnienie Agencji Mienia Wojskowego, że pas zieleni przylegający do fortu Bronowice nie zostanie przeznaczony na budowę mieszkań na potrzeby wojska, ale zostanie oddany miastu w zamian za inne działki. Zostanie tam urządzony park.

W tej chwili magistrat ustala szczegóły transakcji. Natomiast Zarząd Zieleni Miejskiej już zaczął porządkować pod park sąsiednią działkę, należącą do Skarbu Państwa. Samego fortu od wojska miasto nie zamierza kupować o co zabiega Łukasz Gibał, zachęcając krakowian do składania podpisów pod stosowną petycją 

Ta petycja z premedytacją wprowadza mieszkańców w błąd. Miasto nie musi kupować obiektu, by zachować w tamtym rejonie zieleń. To dwie różne działki - informuje prezydent.

Jego zdaniem takie żądanie jest kompletnym nieporozumieniem i świadczy o całkowitym nieliczeniu się pomysłodawcy z pieniędzmi mieszkańców.

- Pomijam już taki argument, że skoro fort do niczego wojsku nie jest potrzebny i nie pełni funkcji obronnych, to uczciwe w stosunku do społeczeństwa byłoby oddanie go mieszkańcom za symboliczną złotówkę - pisze Jacek Majchrowski.

Prezydent wskazuje na fakt, że przede wszystkim fort jest zabytkiem, a to daje gwarancję, że nikt go w przyszłości nie wyburzy i na jego miejscu nie wybuduje żadnych bloków. Charakter działki z fortem więc się nie zmieni, niezależnie od tego, kto będzie kiedyś jego właścicielem .

- Co do finansów, powiem wprost: nie widzę sensu kupowania zabytkowego fortu, który pochłonie mnóstwo pieniędzy. Musielibyśmy w budżecie miasta najpierw znaleźć co najmniej kilkanaście milionów złotych na wykup obiektu, a potem dołożyć kolejne – jak szacuję - 20 mln na jego remont. Nigdzie nie usłyszałem też sensownej propozycji, jak mógłby być zagospodarowany fort.

Prezydent przypomina, że Kraków ma w tej chwili 20 fortów. Wyremontowanie i dostosowanie ich do współczesnych funkcji, jak choćby Fortu 49 w Krzesławicach dla Młodzieżowego Domu Kultury, to były lata kosztownych prac finansowanych z miasta i ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Nie wszystkie forty mają jednak tyle szczęścia. Remonty ciągną się latami, są bardzo kosztowne.

Remont fortu Łapianka przy ul. Fortecznej pochłonął do 2017 roku ponad 4 mln złotych, do 2021 roku miasto wyda w sumie 13 mln a zaplanowany całościowy remont i rewitalizacja tego fortu to ponad 21 mln. Fort Borek, w którym znajdzie się filia domu kultury i Biblioteka Polskiej Piosenki, do 2017 rok kosztował miasto ok. 4 mln złotych Do 2022 roku planowane jest wydanie w sumie ponad 17 mln zł.

- Niepowodzeniem kończy się też każda próba wydzierżawienia fortu, bo nikt nie chce zainwestować tak ogromnych pieniędzy w obiekt, który nigdy do końca nie będzie się nadawał pod działalność komercyjną i nigdy nie będzie w stanie spełnić współczesnych standardów. Może się nam to nie podobać, ale takie są fakty - kwituje prezydent. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.