PILNE

Minister nie chce finansować rozbudowy Muzeum PRL

12 kwietnia 2017 Kultura
Autor:  m.s.

 Ministerstwo Kultury wycofuje się z finansowania krakowskiego Muzeum PRL. Przyczyną są opóźnienia w prowadzeniu inwestycji, które - jak twierdzi resort- nie leżą po stronie MKiDN.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym MKiDN, minister zdecydował, że nie będzie finansował budowy stałej wystawy w nowohuckim muzeum. Powołuje się na fakt, że prace budowlano-montażowe mające doprowadzić do muzeum nie zostały dotąd rozpoczęte i nie ma gwarancji, że będą wykonane do 2018 roku, czyli końca okresu obowiązywania umowy, którą minister zawarł z Miastem Kraków

 - Zasadne jest nie obciążenie budżetu MKiDN kilkudziesięcioma milionami złotych w sytuacji, kiedy opóźnienia nie leżą po stronie MKiDN. Powodem decyzji jest zatem ważna kwestia formalno-techniczna  polegająca na niezgodności bieżącego harmonogramu inwestycji z zapisami umowy z 2013 r. o prowadzenie Muzeum PRL-u z Gminą Miejską Kraków jako wspólnej instytucji kultury - usłyszeliśmy w resorcie kultury.

Nowohucki radny Tomasz Urynowicz (P0) podkreśla jednak, że  umowa z 2013 roku nie zawiera harmonogramu prowadzenia prac.

Jak powiedział nam Jan Machowski, rzecznik Urzędu Miasta Krakowa pismo w sprawie zaprzestania finansowania muzeum nie wpłynęło do jego organizatora, czyli prezydenta Krakowa, a jedynie do dyrektora Muzeum Historycznego Krakowa, który jest zarządcą .

-  Jeszcze w styczniu tego roku Jarosław Sellin zapewniał dyrektora Michała Niezabitowskiego o kontynuacji wspólnego projektu, informował także o planowanym rozpoczęciu procedowania umowy na udzielenie dotacji na rok 2017 na kwotę 1 500 000 zł. - mówi Jan Machowski.

Poza tym wyznaczeni przez ministra historycy zasiadali w Sądzie Konkursowym powołanym w celu wyłonienia zwycięskiego projektu modernizacji budynku i przygotowania stałej wystawy w Muzeum PRL. Ci historycy to prof. dr hab. Jerzy Eisler, dr hab. Jędrzej Chumiński i dr Piotr Gontarczyk. 

- Jestem zaskoczony decyzją resortu kultury. Tym bardziej, że przez cały czas przedstawiciele ministra pracowali nad koncepcją placówki.  Uważam, że to jest pretekst, żeby nie zrealizować umowy - powiedział wiceprezydent miasta Andrzej Kulig w rozmowie z Radiem RM FM.  - Muzeum jest potrzebne. Być może miasto weźmie na siebie ciężar jego finansowania.

W związku z zaistniałą sytuacją Prezydent Jacek Majchrowski zamierza skierować do Piotra Glińskiego oficjalne wystąpienie w sprawie realizacji zawartej umowy. 

 Muzeum PRL- jest instytucją współprowadzoną przez ministerstwo kultury oraz gminę Kraków. Zobowiązania ministra to milion złotych na rok, z kolei  miasto od ponad trzech lat wydaje na bieżące utrzymanie tej placówki około 200 tysięcy złotych rocznie.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.