PILNE

Mszyce atakują i niszczą drzewa dookoła Rynku Głównego

10 lipca 2018 Miasto
Autor:  Jakub Kot

Te małe szkodniki, szczególnie upodobały sobie drzewa rosnące wokół Rynku Głównego. By je powstrzymać i uratować rośliny konieczne będą opryski.

Appendiseta robiniae, Aphis craccivora- to naukowe nazwy dwóch niewinnie wyglądających owadów. Są to mszyce i podobnie jak drzewo na którym się rozwijają są gatunkami ekspansywnymi, znanymi ze swojej szkodliwości w bardzo wielu krajach. Mszyca A. craccivora znana jest na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. A. robiniae to kolejny najeźdźca z odległych lądów ( konkretnie z Ameryki Północnej.). Mszyca ta była dotychczas notowana w Polsce tylko dwukrotnie, w centralnej i zachodniej części kraju. Teraz przybyła do Krakowa i zaatakowała ponad 40 drzew w centrum.

– Poprawa stanu drzew ma zostać dokonana poprzez wzmocnienie drzew olejkiem pomarańczowym z dodatkiem nawozu. Substancja ta osłabi populację mszyc jednocześnie nie wpływając istotnie na towarzyszące im większe owady jak np. biedronki – informuje ZZM.

Działania ZZM zostaną przeprowadzone jeszcze w lipcu. Zabiegi odbędą się, w zależności od warunków atmosferycznych, w okresie między 12-18 lipca do godz. 10 rano.

Fot. ZZM

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.