PILNE

„Mundury Stanów Galicyjskich” na Wawelu

01 lutego 2017 Kultura
Autor:  MB

mat. prasowe

mat. prasowe

Zamek na Wawelu przygotował historyczną wystawę, która przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom umundurowania. Nowa ekspozycja czasowa prezentuje nieznane portrety szlachty w mundurach Stanów Galicyjskich, łączących zachodnioeuropejską modę z tradycyjnymi aspektami rodzimej kultury.

Na Wawelu od wczoraj oglądać można jedne z najbarwniejszych i jednocześnie najmniej znanych elementów historii dawnej Galicji. Mundury Stanów Galicyjskich. Wystawa w dwusetlecie ustanowienia gromadzi dokumenty ikonograficzne prezentujące szlachtę w mundurach galowych kroju polskiego i niemieckiego, a także zachowany frak mundurowy oraz akcesoria do tego typu strojów, wśród nich m.in. epolety z herbami Galicji i Lodomerii. Ekspozycję tworzą prace autorstwa znanych lwowskich malarzy: Marcina Jabłońskiego, Karola Schweikarta, Antoniego Lauba i Alojzego Rejchana, jak również litografie Jana Józefa Haara.

W 1817, po umocnieniu władzy Austrii nad okupowaną częścią Polski, wznowiona została działalność parlamentu prowincjonalnego, czyli Stanów Galicyjskich. Ich przedstawiciele zyskali również prawo do noszenia mundurów zbliżonych do tych używanych w innych częściach Cesarstwa. Zgodnie z edyktem cesarskim mundury istniały w wersjach niemieckiej (frak) i polskiej (kontusz i żupan). Każda z nich miała swoje odmiany: polową oraz galową. Do wszystkich wersji munduru należały złote oficerskie epolety z herbami prowincji oraz szpada (przy mundurze niemieckim) lub szabla (przy mundurze polskim).

Wystawa jest wynikiem wielu lat badań, podczas których odnaleziono liczne obrazy z wizerunkami członków Stanów Galicyjskich w mundurach tego typu. Ich ustanowienie miało miejsce 200 lat temu i było wyjątkowe również ze względu na fakt łączenia w obrębie strojów różnych wpływów kulturowych, zarówno zachodnioeuropejskich, jak i rodzimych.

Mundury Stanów Galicyjskich. Wystawa w dwusetlecie ustanowienia
31 stycznia – 30 kwietnia 2017

Więcej informacji na temat biletów oraz wydarzeń towarzyszących tutaj.

Zdjęcia (mat.prasowe):

1. Frak mundurowy Stanów Galicyjskich, wersja polowa, 1817–1845, Muzeum Narodowe w Krakowie, nr inw. MNK V-157 poz. kat.16.
2. Portret Hipolita Czajkowskiego (?) w mundurze galowym Stanów Galicyjskich w wersji polskiej, Marcin Jabłoński (1801–1876), około 1836–1837, Zamek Królewski na Wawelu, nr inw. 9007 poz. kat. 5.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.