PILNE

Muzea? Koncerty? ZOO? Nawet święta można spędzić aktywnie!

19 kwietnia 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Wielkanoc, suto zastawiony stół, w domu rodzina i przyjaciele - czego chcieć więcej! Ale jeśli nie macie zamiaru całymi dniami tkwić jedynie przy stole, to spieszymy z naszymi propozycjami na miłe spędzenie weekendu. Niektóre instytucje działają także w czasie Wielkanocy. 


Tradycyjne święcenie pokarmów na Rynku Głównym 

W Wielką Sobotę, o godzinie 13.00 przed Bazyliką Mariacką abp Marek Jędraszewski, tradycyjnie już, poświęci wielkanocne pokarmy. Podczas uroczystości prezydent Jacek Majchrowski złoży życzenia krakowianom i turystom wypoczywającym w Krakowie w czasie świąt. Będzie też kilka innych atrakcji dla mieszkańców. Prowadzący - Lidia Jazgar i dyrektor Biblioteki Piosenki Polskiej Waldemar Domański będą rozmawiać na świąteczne tematy, wśród których jak zawsze wiele uwagi będzie poświęcone wielkanocnym zwyczajom i potrawom, tym razem przede wszystkim tradycjom panującym w domach tegorocznej jubilatki, czyli - obchodzącej w 2019 roku swoje 70-lecie - Nowej Huty. Z tej także okazji, obok rokrocznie zapraszanego słynnego benedyktyna ojca Leona Knabita, organizatorzy zaprosili jako gościa specjalnego nowohuckiego artystę Adama Grzankę. Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie oczywiście moment poświęcenia przyniesionych pokarmów. Przybyli będą mogli ponadto jak zawsze liczyć na dodatkowe atrakcje, konkursy niespodzianki z cennymi i wyjątkowymi nagrodami, tradycyjne kukiełki i jaja gotowane w cebuli, które będą rozdawane po święceniu. Dary z wielkanocnego stołu przygotowanego przez restaurację "Pod Aniołami" odbiorą bracia albertyni dla prowadzonej przez nich kuchni dla ubogich i potrzebujących.

Misteria Paschalia 

Ten festiwal nieodłącznie kojarzy się ze świętami Wielkiej Nocy - w tym roku już po raz kolejny odbędą się Misteria Paschalia! To  jeden z najważniejszych festiwali poświęconych muzyce dawnej na świecie oraz najważniejsze artystyczne wydarzenie okresu Wielkiego Tygodnia w Polsce. Czego posłuchamy w tym roku? W Wielki Piątek o godz. 20 w Centrum Kongresowym ICE podczas koncertu "Tristes erant Apostoli" usłyszymy muzykę sakralną Antonia Noli, jednego z wielkich mistrzów neapolitańskich wczesnego baroku w wykonaniu m.in. Cappella Neapolitana. W sobotę o godz. 20 w Kopalni Soli Wieliczka wyjątkowy talent Pino De Vittorio, śpiewaka i aktora światowej sławy, pozwoli przywrócić głębokie emocje zawarte w tradycyjnych opracowaniach historii Męki Pańskiej. Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny w ICE o godz. 18  podczas koncertu "Festa Napolitana" posłuchamy przekroju muzycznego Neapolu na przestrzeni wieków.

Muzea? ZOO? Co będzie otwarte, kiedy i w jakich godzinach 

Muzeum Inżynierii Miejskiej w okresie świątecznym będzie czynne tylko w sobotę w godz. 10.00-14.00, natomiast w Ogrodzie Doświadczeń trwać będzie przerwa świąteczna. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Wielką Sobotę będzie czynne w zwykłych godzinach od 11.00 do 19.00 (kasa biletowa czynna do 18.30). W poniedziałek muzeum zaprasza zwiedzających od 11.00 do 18.00. W Niedzielę Wielkanocną, muzeum będzie zamknięte. Biblioteka MOCAK-u w Wielką Sobotę będzie otwarta w godzinach 11.00-16.00, w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny będzie zamknięta. 

Czynne jest również Muzeum Historii Fotografii. W piątek możecie je odwiedzić w godz. 11.00-18.00, w sobotę w godz. 10.00-15.00. Muzeum będzie nieczynne w niedzielę i poniedziałek. Swoje drzwi otwiera również Muzeum Krakowa. W Wielką Sobotę zwiedzać można Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Rynek Podziemny w godz. 10.00-16.00. Pozostałe oddziały czynne będą do godz. 15.00. W poniedziałek czynna będzie Fabryka Schindlera w godz. 9.00-16.00, Rynek Podziemny w godz. 10.00-18.00, Dom Zwierzyniecki w godz. 9.00-17.00, Stara Synagoga 10.00-14.00, Wieża Ratuszowa, Barbakan i Mury czynne w godz. 10.30-17.00. Pozostałe oddziały zamknięte. W niedzielę muzeum będzie nieczynne. 

Krakowski ogród zoologiczny jest czynny w święta. Kasy będą otwarte w godz. 9.00-18.00. Zwiedzanie do godz. 19.00.Fot. Pixabay 

Źródło: krakow.pl, materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.