PILNE

Muzeum Historii Fotografii zaczyna rewolucję

07 czerwca 2017 Kultura
Autor:  Małgorzata Bożek

News.Krakow.pl

Projekty (ul. Rakowicka 22): Pracownia LACHMAN PABICH ARCHITEKCI - materiały MHF.

News.Krakow.pl

Projekty (ul. Rakowicka 22): Pracownia LACHMAN PABICH ARCHITEKCI - materiały MHF.

News.Krakow.pl

News.Krakow.pl

News.Krakow.pl

News.Krakow.pl

News.Krakow.pl

News.Krakow.pl

News.Krakow.pl

Zamiast broni fotografia! W dawnych warsztatach rusznikarskich na powierzchni ponad 2000 metrów kwadratowych Muzeum Historii Fotografii wkrótce otworzy nową siedzibę. Już teraz zaprasza krakowian na ul. Rakowicką 22, choć rozbudowa i rewitalizacja obiektu ma się rozpocząć dopiero wiosną 2018 roku.

Dwie wystawy – prezentowana obecnie w ramach Miesiąca Fotografii i kolejna zaplanowana na lipiec ze zdjęciami mistrzów polskiego fotoreportażu lat 70. i 80. – mają być sygnałem i zapowiedzią tego, co będzie się działo w Muzeum w przyszłości. – Potrzebujemy miejsca na eksplozję tego, co jest w naszych głowach, co jest w naszych zbiorach – mówi dyrektor MHF Marek Świca. - Przez 30 lat, można powiedzieć, że muzeum trochę się tułało, ale z drugiej strony w kompaktowych warunkach budynku, który został zakupiony na własność przy ul. Józefitów, pokazało przez lata, że gromadzi ogromny potencjał – dodaje.

Ten potencjał ma teraz rozwinąć się w zabytkowych wnętrzach Zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22, które już w 2020 roku zamienią się w nowoczesny obiekt muzealny z salami ekspozycyjnymi o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych. Zaadaptowany budynek otoczą ogrody wojskowe odtworzone zgodnie z zaleceniami konserwatora na podstawie zdjęć lotniczych z 1939 roku. Inwestycja ma kosztować 38 mln złotych. W najbliższych tygodniach jej założenia zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej.

W budynku stanowiącym fragment kompleksu Twierdzy Kraków, prócz sal wystawowych, znajdą się też biblioteka z czytelnią, sala audytoryjna, kawiarnia, księgarnia i strefa relaksu, jak również przestrzenie biurowo-administracyjne. Projekt nie ingeruje znacznie w obecną strukturę budynku, tak by obiekt mógł zachować swój unikalny charakter. Planowane jest dobudowanie pawilonu wejściowego z przeszkleniami i podniesienie dachu w celu zwiększenia powierzchni użytkowej poddasza. Nowe centrum wystawienniczo-edukacyjne przejmie po przebudowie główne funkcje muzealne. – Tu będzie jądro, serce muzeum – zaznacza prezydent Jacek Majchrowski.

Instytucja posiada około 80 tys. obiektów. Kolekcja jest sukcesywnie rozbudowywana, m.in. cały czas otwarta jest sprawa przejęcia pozostałych zbiorów Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, do czego dąży placówka, podkreślając dokonania Władysława Klimczaka, prezesa KTF i byłego dyrektora MHF:

- Jego projekt dla Muzeum Fotografii był projektem ogromnym. Gromadził nieprawdopodobne ilości materiałów fotograficznych, po prostu zagarniał je całymi partiami. Ten zbiór jest jeszcze niedostępny dla Muzeum, ale liczymy na to, że to, co dziś już sprofilowaliśmy w naszych wyobrażeniach, to czym Muzeum ma się zajmować, kolekcjonując zdjęcia i sprzęt fotograficzny, pozwoli nam w ciągu najbliższych lat zwiększyć nasze kolekcje – mówi Marek Świca.

Obecnie wszystkie zbiory muzealne znajdują się w siedzibie przy ul. Józefitów 16, która wkrótce również przejdzie metamorfozę, stając się częścią unowocześnionego kompleksu. „Muzeum walizkowe”, jak nazywa je dyrektor Świca, do którego wchodzi się jak do budynku mieszkalnego, stanie się nowoczesnym centrum magazynowo-konserwatorskim, digitalizacyjnym i badawczym. Dobudowana zostanie do niego część, która przejmie rolę wejścia głównego oraz sprawi, że mieszczące się w cofniętej nieco od ulicy willi Muzeum będzie lepiej widoczne z ulicy. Zwiększy się także jego dostępność dla osób niepełnosprawnych. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie na przebudowę, prace ruszą już we wrześniu. Na czas trwania remontu siedziby przy Józefitów MHF przeniesie się do budynku dawnego Dworca Kolejowego.

Jaką ekspozycję stałą zaprezentuje Muzeum w nowych wnętrzach? Przedstawiciele instytucji zwracają uwagę, że nie będzie to wystawa stała w rozumieniu, jakie stosuje się przy tradycyjnych muzeach czy galeriach. – Pracujemy z obiektami, które są narażone na zgubne skutki działania światła, próbujemy znaleźć złoty środek. Dlatego program będzie dość dynamiczny, typowej stałości w nim nie znajdziemy, ale myślę, że to będzie akurat dla niego dobre. Fotografia obliguje nas, żeby wchodzić w dynamiczną konstrukcję – podkreśla dyrektor placówki. Zapowiada również współpracę z licznymi środowiskami oraz instytucjami związanymi z fotografią, zaznaczając, że MHF będzie się otwierać również na amatorów.


Projekty (ul. Rakowicka 22): Pracownia LACHMAN PABICH ARCHITEKCI - materiały MHF.

Zdjęcia: News.Krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.