PILNE

Na aktywność nigdy za późno. Zapisz się na zajęcia do CAS

30 lipca 2019 Zdrowie
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna w każdym wieku, szczególnie jednak dla osób starszych. Ruch pozytywnie wpływa na stan zdrowia oraz zwiększa sprawność psychofizyczną, co z kolei wpływa na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej. Naukowcy przekonują, że aktywność fizyczna wpływa na zredukowanie objawów wielu chorób natury przewlekłej, jak chociażby Alzheimer czy demencja, a większość procesów związanych ze starością możemy poprawić m.in. poprzez wysiłek fizyczny. Oprócz wymiarów zdrowotnych, aktywność sprawia również, że seniorzy czują się potrzebni, wzrasta ich poczucie własnej wartości oraz mogą realizować się w grupie. Pomimo tych pozytywów, aktywna jesień życia nadal nie jest w naszym społeczeństwie normą.

Stop stereotypom

Stereotypowy senior kojarzony jest jako osoba mało aktywna, samotna i schorowana, której aktywność fizyczna kończy się na wycieczce do osiedlowego sklepiku i spędzeniu reszty dnia przed telewizorem. Tymczasem jest wielu seniorów, którzy są bardzo energiczni i chcieliby uprawiać sport lub nauczyć się nowych rzeczy. Z pomocą przychodzą Centra Aktywności Seniora, w którym osoby 60+ mogą uprawiać sport, rozwijać swoje zainteresowania lub nawet uczyć się nowych umiejętności.

Rusz się z nami

Jednym z takich miejsc jest nowo otwarte Centrum Aktywności Seniora w Pracowni Kulturalnej mieszczącej się niedaleko parku Bagry Wielkie. Jest to miejsce, w którym każdy senior znajdzie zajęcia lub warsztaty, które z całą pewnością go zainteresują. Dla osób, które lubią muzykę, żywsze tempo, a przy okazji chciałyby popracować nad koordynacją i koncentracją ciekawą propozycją są zajęcia fitness oparte na krokach tańców latynoamerykańskich. Ci, którzy myślą o wzmocnieniu wszystkich mięśni, poprawie postawy ciała oraz chcieliby zapobiec bólom kręgosłupa mogą skorzystać z zajęć Pilates.

Na naukę nigdy za późno

Często słyszy się głosy seniorów: "To nie dla mnie" lub "Za stary/a jestem". Nic bardziej mylnego! Na naukę nigdy nie jest za późno, a wiedzę, nowe umiejętności albo hobby można zdobywać także po ukończeniu 60 lat. W Pracowni Kulturalnej seniorzy mogą skorzystać z warsztatów o rozmaitej tematyce. Przykładem są zajęcia fotograficzne, podczas których można nauczyć się umiejętności robienia zdjęć. Otwiera to przed seniorami nowe możliwości, Po odbyciu takiego kursu, samodzielnie będą mogli zrobić dobrej jakości fotografie, będące pamiątkami z uroczystości rodzinnych czy wypadów za miasto. Innym przykładem są warsztaty komputerowe. Umiejętność obsługi komputera jest dziś niezbędna, również dla seniora. Dzięki temu mogą być bardziej samodzielni, a sprawna obsługa Internetu pozwoli im na zachowanie kontaktu z najbliższymi.

Miasto otwarte na seniorów

Działalność takich miejsc, jak Centrum Aktywności Seniora w Pracowni Kulturalnej jest możliwa dzięki polityce miejskiej. W Krakowie działa obecnie 36 CASów, w których realizowana jest bogata oferta zajęć poprawiających kondycję ruchową i intelektualną. CASy są otwarte od poniedziałku do piątku, przez 4 godziny dziennie.


HARMONOGRAM NA SIERPIEŃ:

Zapraszamy seniorki i seniorów, którzy ukończyli 60 r.ż na zajęcia.

poniedziałki:

19:00-20:00, PILATES- GIMNASTYKA KRĘGOSŁUPA

11:00-12:00 KURS KOMPUTEROWY 60+początkujący

12:00-13:00 KURS KOMPUTEROWY 60+zaawansowani

wtorki

11:00-12:00 W KRĘGU KULTURYzaawansowani

12:00-13:00 W KRĘGU KULTURYpoczątkujący

18:00-19:00 LATINO - kurs tańca latynoamerykaśnkiego

19:00-20:00LATINOzaawansowani

środy

19:00-20:00 PILATESpoczątkujący

Dodatkowo:

6.08.2019 13:00-14:00 Wielka "wymianka" sadzonek i roślin

13.08.2019 13:00-14.00Ozdobne słoiczki - czyli coś z niczego, podejście Zerowaste

20.08.2019 13.00-14:00 Trening pamięci - gry logiczne

27.08.2019 13:00-14:00 T-shirty zero waste - ozdabianieInformacje i zapisy:Spółdzielnia Socjalna Pracownia KulturalnaUl. Bagrowa 80/43, 30-733 Kraków (okolice parku Bagry Wielkie) biuro@pracowniakulturalna.pl784 545 453Fot. Pixabay 

Źródło: materiały prasowe 


Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.