PILNE

Na co huta przetopi stare piece? Pomysł jest ciekawy

22 stycznia 2018 Miasto
Autor:  m.s.

Uchwała antysmogowa, która będzie obowiązywać od września 2019 roku nakazuje krakowianom rezygnację z pieców opalanych węglem i drewnem. ArcelorMittal Poland, tym którzy zrobią to pierwsi przekaże nagrody pieniężne w wysokości 150 zł . Trafią one do pierwszego tysiąca osób. Z przetopionych pieców powstaną stojaki rowerowe.

- W ArcelorMittal Poland od dawna prowadzimy aktywne działania na rzecz ochrony środowiska. Teraz włączamy się we wsparcie wymiany pieców. Krakowski smog to skutek przede wszystkim tzw. niskiej emisji, na którą ogromny wpływ ma ogrzewanie mieszkań i domów paliwem niskiej jakości stosowanym w starych piecach. Wiemy, jakie znaczenie mają dla środowiska ekologiczne technologie, ponieważ od wielu lat prowadzimy inwestycje w ograniczenie wpływu naszych zakładów na środowisko. W modernizację krakowskiej huty zainwestowaliśmy już ponad 3 mld zł. Znaczącą część tych inwestycji pochłonęły wydatki na ochronę środowiska, dzięki czemu emisje pyłowe zredukowaliśmy aż o 90 proc. Chcemy jeszcze bardziej przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Krakowie, dlatego będziemy bliżej współpracować z miastem i jego mieszkańcami w tym zakresie – mówi Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland. 

Z kolei Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa podkreśla, że od lat miasto podejmują działania zmierzające do eliminacji pieców opalanych węglem 

- Z każdym rokiem jest ich coraz mniej. Jeszcze w 2014 roku w Krakowie mieliśmy 24 tysiące pieców. Teraz szacujemy, że pozostało ich 8 tysięcy. Likwidacja wszystkich do września 2019 roku to wielkie wyzwanie dla miasta. Dlatego każde wsparcie przy realizacji tego zadania jest dla nas bardzo cenne. Szczególnie, że złom z przetopionych palenisk przysłuży się rozwojowi ekologicznego transportu rowerowego – dodaje prezydent Krakowa.

Wszystkie stare piece po demontażu trafią do ArcelorMittal Poland, gdzie  sukcesywnie przetapiane będą na stojaki rowerowe. Ich projekt zostanie wyłoniony przez mieszkańców Krakowa w internetowym plebiscycie, który ogłoszony zostanie wiosną tego roku. Gotowe stojaki będą montowane m.in.  przy krakowskich szkołach.

- Stal można poddawać recyklingowi w nieskończoność – wyjaśnia Grzegorz Maracha, dyrektor zakładu Wielkie Piece i Stalownia w Krakowie. – Dlatego stalowy złom z demontowanych palenisk przetopimy w naszych konwertorach i wykorzystamy do produkcji stojaków rowerowych, pokrywając w całości koszty tego przedsięwzięcia.  


fot. krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.