PILNE

Na co pójdą miliony z budżetu województwa? Jest już plan

17 listopada 2017 Inwestycje
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Kolejne kilometry dróg i ścieżek rowerowych, remonty teatrów i filharmonii, poprawa jakości życia seniorów i dzieci przebywających w przedszkolach i żłobkach. To tylko część zadań, na które województwo małopolskie chce w przyszłym roku wydać ponad 1,6 mld złotych.

Jacek Krupa, marszałek Małopolski zaprezentował dziś projekt przyszłorocznego budżetu województwa. Zakłada on dochód w wysokości 1 602 mln zł i wydatki w wysokości 1 662,1 mln zł., co daje najmniejszy od lat deficyt na poziomie 60 mln złotych. Dla porównania, w tym roku dziura budżetowa to 172 mln zł.

- Nasz przyszłoroczny budżet to przede wszystkim inwestycje, które rozwijają region i służą mieszkańcom. To budowa i remonty dróg, modernizacje w szpitalach, innowacyjne projekty edukacyjne, kulturalne i społeczne - wylicza Jacek Krupa.

Drogi i ścieżki

I tak, najwięcej pieniędzy - bo aż 821 mln zł - pójdzie na transport. W tym m.in. rozpoczęcie budowy obwodnic Tuchowa, Zatora, Podolsza i Skawiny, a także zakończenie obwodnic Miechowa i Gdowa.

Za 224 mln zł rozbudowane zostaną również drogi wojewódzkie, m.in. Chabówka-Zakopane, czy Lubień-Zabrzeż.

Ciekawie zapowiada się też budżet rowerowy. Na budowę ścieżek dla jednośladów województwo chce przekazać ponad 60 mln zł. - Dzięki tym środkom do końca przyszłego roku w Małopolsce będzie ponad 540 kilometrów ścieżek rowerowych, a do 2020 roku zbliżymy się do tysiąca kilometrów - zapowiada marszałek Krupa.

Kultura i sztuka

W przyszłym roku ponad 165 mln zł pójdzie na kulturę i działania związane z ochroną dziedzictwa narodowego. Tu jednym z większych przedsięwzięć jest rozpoczęcie modernizacji Teatru im. Słowackiego, na co w przyszłym roku zaplanowano niemal 4 mln zł.

Rewaloryzację przejdą również zabytkowe gmachy Muzeum Archeologicznego, Muzeum Etnograficznego i Filharmonii Krakowskiej.

Powstanie też dokumentacja dla budowy Centrum Muzyki w Krakowie, którego uruchomienie planowane jest na 2020 rok.

Nauka i edukacja

Dwa lata później ma zostać oddane do użytku Małopolskie Centrum Nauki. W sumie inwestycja pochłonie ponad 158 mln złotych. Niemal 16 mln zostanie wydanych w przyszłym roku na niezbędną dokumentację projektową.

W sumie na projekty edukacyjne oraz wsparcie nauki województwo chce wydać w przyszłym roku ponad 111 mln zł.

Zdrowie dzieci i seniorów

30 mln ma pójść na inwestycje w służbę zdrowia. Pozwoli to m.in. na uruchomienie Małopolskiego Centrum Pediatrii i Kompleksowego Leczenia Dzieci z FASD przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika; doposażenie i zmodernizowanie szpitala im. dr. J. Babińskiego w Krakowie czy też rozpoczęcie budowy jedynego w Polsce Centrum Leczenia i Rehabilitacji Oparzeń oraz Chirurgii Plastycznej i Replantacyjnej dla dzieci, które ma powstać przy Szpitalu im. Rydygiera w Krakowie.

Niemal 12 mln zł województwo chce przekazać w przyszłym roku na innowacyjny projekt o nazwie: Małopolski Tele-Anioł. Dzięki tym pieniądzom 10 tys. mieszkających samotnie seniorów powyżej 75. roku życia otrzyma wsparcie w postaci teleopieki, a także usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, świadczonych m.in. przez sąsiadów.

Głównym celem tego programu, który został zaplanowany na kilka lat jest podniesienie poczucia bezpieczeństwa osób niesamodzielnych – starszych lub chorych przebywających na stałe lub czasowo w domu.

W budżecie na przyszły rok znalazło się też 1,8 mln zł na zakup oczyszczaczy powietrza dla małopolskich przedszkoli, żłobków i klubów malucha. - Planujemy wyposażyć wszystkie placówki w województwie. Każda dostanie jedno takie urządzenie, a przy okazji będziemy zachęcać włodarzy gmin, aby we własnym zakresie dokupili oczyszczacze do pozostałych sal w placówce - mówi Jacek Krupa.

Fot. pixabay.com

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.