Radni na wniosek prezydenta zdecydowali o zdjęciu z porządku obrad dzisiejszej sesji uchwały w sprawie Parku Kulturowego Stare Miasto. - Dawno nie widziałem tak źle przygotowanego druku - stwierdził Wojciech Wojtowicz, radny PO.
Uchwała o Parku Kulturowym Stare Miasto powstała na początku tego roku. Jednak dopiero kilka dni temu trafiła na komisję kultury, a dziś miała być przyjęta przez radę miasta w trybie jednego czytania. Nie będzie, bo projekt właśnie został wycofany z porządku obrad na wniosek prezydenta. - Ze względu na zakres zmian i ich doniosłość potrzebne jest gruntowne przygotowanie się do dyskusji - uzasadniał wniosek Paweł Stańczyk, sekretarz miasta.
Za wycofaniem projektu opowiadali się głównie radni PO. - Dawno nie widziałem tak źle przygotowanego druku - stwierdził podczas dzisiejszej sesji Wojciech Wojtowicz, radny PO.
A Andrzej Hawranek, przewodniczący klubu PO w rozmowie z news.krakow.pl dodaje: - Pan prezydent wycofał projekt, bo uległ sile naszych argumentów, które wyraziliśmy w kuluarowych rozmowach.
Jakie zastrzeżenia mają radni do projektu uchwały?
- Przede wszystkim projekt, nad którym miasto pracowało niemal pół roku został wrzucony radnym nagle, za pięć dwunasta bez wcześniejszych konsultacji. Nie został on zaopiniowany przez żadną z komisji rady miasta, poza komisją kultury - mówi radny Hawranek.
Jego wątpliwości budzi też fakt, że nowe przepisy nie zostały skonsultowane z mieszkańcami i przedsiębiorcami, tymczasem w projekcie znalazło się sporo obostrzeń dotyczących działalności gospodarczej na terenie Starego Miasta, jak chociażby ten mówiący o zakazie prowadzenia działalności usługowej oraz handlowej w bramach, przejściach i przejazdach do budynków, czy dopuszczenia do handlowania wyłącznie pamiątkami o charakterze krakowskim, przy czym uchwała nie mówi, co rozumie się pod tym pojęciem.
Za przygotowanie nowelizacji uchwały o Parku Kulturowym Stare Miasto odpowiadał Wydział Kultury UMK. W połowie czerwca w rozmowie z news.krakow.pl dyrektor wydziału Katarzyna Olesiak zapowiadała, że przyjęte w czerwcu przez radę miasta zmiany będą mogły wejść w życie jesienią tego roku, po 3-miesięcznym okresie vacatio legis. Zdjęcie projektu z porządku obrad wydłuży całą procedurę. Projekt prawdopodobnie wróci do radnych dopiero po wakacjach.
Jeśli miasto zdecyduje się na przeprowadzenie konsultacji społecznych może się okazać, że nowe przepisy nie zdążą wejść w życie przed przyszłorocznym sezonem turystycznym.
Jakie najważniejsze zmiany wprowadza do Parku Kulturowego nowelizowana uchwała?
Zakaz reklamowania działalności handlowej i usługowej poprzez noszenie kostiumów i przebrań, z dopuszczeniem strojów noszonych przez osoby znajdujące się bezpośrednio przy wejściu do budynku lub lokalu, w którym prowadzona jest reklamowana działalność, przy czym stroje te nie mogą być sprzeczne z tradycją kulturową Parku i związaną z nią estetyką,
Zakaz rozdawania ulotek z informacjami o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną,
Zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym w lokalu, w którym przedsiębiorca prowadzi działalność gastronomiczną, kulturalną lub rozrywkową,
Zakaz działalności polegającej na nagabywaniu osób przebywających na obszarze Parku, a także powiadamiania o towarach, usługach lub imprezach polegającego na nagabywaniu.
Zakaz stosowania paliw stałych na stoiskach gastronomicznych.
Zakaz umieszczania reklam sprzecznych z moralnością publiczną,
Zakaz umieszczania na terenie ogródków gastronomicznych (kawiarnianych): urządzeń gastronomicznych, stoisk handlowych, urządzeń nagłaśniających oraz stosowania podestów i sztucznych wykładzin na istniejącej nawierzchni,
Usługi przewozu osób mogą być świadczone wyłącznie przy wykorzystaniu pojazdów zaprzęgowych, publicznego transportu zbiorowego, taksówek i pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym.
Przewóz osób przy wykorzystaniu pojazdów wolnobieżnych z napędem elektrycznym (meleksów) dopuszcza się wyłącznie na ulicach: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztowej, Westerplatte, Świętej Gertrudy, Świętego Idziego, Podzamcze i Franciszkańskiej oraz na Placu Wszystkich Świętych,
Powierzchnia ogródka gastronomicznego (kawiarnianego) o szerokości większej niż 1 m wymaga ograniczenia ogrodzeniem albo donicami lub skrzyniami z kompozycjami roślinnymi
Zakaz prowadzenia działalności usługowej oraz handlowej w bramach, przejściach i przejazdach do budynków, w tym wystawiania i oferowania do sprzedaży towarów
Zakaz wystawiania i oferowania do sprzedaży towarów przed budynkami frontowymi oraz na elewacjach tych budynków;
Dopuszcza się handel obwoźny wyłącznie certyfikowanymi obwarzankami krakowskimi, kasztanami jadalnymi lub pamiątkami o charakterze krakowskim
Zakaz sprzedaży „z ręki”,
Zakaz emisji do przestrzeni publicznej związanych z prowadzoną działalnością handlową lub usługową obrazów, dźwięków i światła za pomocą urządzeń emitujących, znajdujących się na zewnątrz budynków, jak również znajdujących się wewnątrz budynków, w tym w bramach i przejściach, jeśli emisja skierowana jest przede wszystkim do przestrzeni publicznej; w szczególności dotyczy to emisji za pomocą głośników, wyświetlaczy LCD, wyświetlaczy, taśm i listew LED, neonów i laserów oraz używania do podświetlenia obiektów znajdujących się w witrynach, oknach, bramach i przejściach światła innego niż białe lub zbliżone do białego, w tym także światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego lub pulsującego.
Zakaz podświetlania w sposób widoczny od strony przestrzeni publicznej położonych na kondygnacjach powyżej parteru okien lokali, w których prowadzona jest działalność handlowa lub usługowa, światłem innym niż białe lub zbliżone do białego, w tym także światłem o zmieniającym się natężeniu, błyskowym lub pulsującym;
Zakaz umieszczania nośników reklamowych i nośników informacji wizualnej w bramach, przejściach i przejazdach do budynków w sposób przesłaniający światło bram, przejść i przejazdów oraz otwarte do wewnątrz skrzydła okien, drzwi, bram i krat.
Zakaz stosowania światła innego niż białe lub zbliżone do białego w iluminacji obiektów budowlanych.
Fot. pixabay