Zawsze mówisz o sobie, że masz "asa w rękawie"? No cóż... Dla tej firmy to nic niezwykłego, gdyż mają ich miliony! W końcu to największy w Polsce producent kart do gry. Ale nie tylko tym się zajmują. Dziś poznacie historię krakowskiego zakładu Trefl.
W 1947 roku powstają Krakowskie Zakłady Wyrobów Papierowych. Pierwsza siedziba? Praktycznie w samym sercu miasta, bo przy ul. Długiej 17. KZWP od początku skupia swoje wysiłki na produkcji kart do gry i szybko staje się poważnym graczem na rynku tego typu wyrobów. Przez lata działalności firma nieustannie się rozwija i zdobywa coraz to nowe rzesze klientów. Pomocna okazuje się w tym ścisła współpraca z Akademią Sztuk Pięknych - dzięki pracom artystów nikt nie może pochwalić się piękniejszymi kartami - często nawiązującymi w swoich wzorach do tradycji narodowej i malarstwa ludowego. "Przemysł spotkał się ze sztuką" - możemy przeczytać na oficjalnej stronie firmy. W latach 50. KZWP jako pierwsze w Polsce wydaje talię do gry karcianej dla dzieci "Czarny Piotruś". W 1963 r. zaś wprowadza na rynek talię do Skata, której wzór przygotował znany malarz i grafik Franciszek Bunsch. "Karty szybko zyskują uznanie, zwłaszcza na Górnym i Dolnym Śląsku" - czytamy w biogramie firmy.
Kolejne dekady przynoszą następne, unikatowe i pięknie wydane talie. W latach 70. i 80. szczególnie wyróżnić można karty historyczne (niektóre z zaprojektowanych wtedy wzorów używane są do dziś). Ich autorami byli m.in. Anna Gaber, Maria Orłowska- Gabryś czy prof. ASP Jan Szaucenbach. Pani Maria Orłowska- Gabryś projektuje np. "Odsiecz Wiedeńską" - wydaną z okazji 300 rocznicy tego wydarzenia. Tworzone są też karty okolicznościowe, jak na przykład zaprojektowana przez Radosława Radziejewskiego talia z okazji 100- lecia powstania motoryzacji (1985 rok). W 1990 roku powstają za to, znane do dziś, tzw. Karty Jagiellońskie", nawiązujące do malarstwa Jana Matejki. Ich projektantami byli znana już Maria Orłowska- Gabryś i prof. Stanisław Nahlik.
1997 rok przynosi wielkie zmiany i prywatyzację Krakowskich Zakładów Wyrobów Papierowych. Powstaje KZWP Trefl-Kraków Sp. z o.o., a jej udziałowcem zewnętrznym zostaje Pan Kazimierz Wierzbicki, właściciel firmy Trefl S.A. W 2014 roku zaś następują nowe inwestycje i firma bardzo gwałtownie się rozwija. Kolejny raz zmienia się nazwa - na Fabryka Kart Trefl-Kraków. Symbole tego jest oddana do użytku nowa i nowoczesna fabryka. Po wielu latach spędzonych na ul. Słomnickiej 4 zakład przenosi biura i maszyny do Podłęża pod Niepołomicami, na obszarze Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej. "Tak powstaje Joker Line - linia wydawnicza gier towarzyskich, zarówno zagranicznych, jak i Polskich, tworzona przez graczy dla graczy" - czytamy w historii Trefla.
Fot. Trefl Facebook, Pixabay
Źródło: trefl.krakow.pl