Osób, które w naszym mieście mają 100 i więcej lat jest prawie ...100. Długowieczni krakowianie mogą liczyć na dodatkową emeryturę i wsparcie Miejskiego Ośrodka Pomocy w Krakowie.
Najstarsi mieszkańcy naszego miasta to w przeważającej większości kobiety. Jest ich bowiem 82, zaś mężczyzn 16. Najstarsza krakowianka ma 109 lat, zaś krakowianin 106 lat.
- Starsi krakowianie mogą liczyć na wsparcie miejskiego Ośrodka Pomocy w Krakowie. Obecnie tylko jedna osoba korzysta z takiej pomocy w formie usług opiekuńczych - mówi Agnieszka Pers, rzecznik krakowskiego MOPS.
Takie wsparcie polega na zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiece higienicznej, zaleconej przez lekarza pielęgnacji oraz w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. MOPS kładzie nacisk na to, by w sytuacjach, w których jest to możliwe taka opieka miała także charakter towarzyszenia i aktywizowania starszej osoby . Polega to na tym, że podopieczny z opiekunem przygotowują posiłek, wychodzą wspólnie na zakupy, na spacer, wspólnie spędzają czas.
- To bardzo ważne, aby osoba starsza jak najdłużej była aktywna na tyle, na ile pozwala jej stan zdrowia. Wprowadzanie takiej formuły usług opiekuńczych motywuje osoby starsze do codziennej aktywności - mówi Agnieszka Pers.
Osobom, które ukończyły 100 lat przysługuje co miesiąc świadczenie honorowe przyznawane z urzędu. Wynosi ono 3536,87 złotych brutto. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca pieniądze automatycznie tym stulatkom, którzy z racji pobierania emerytury figurują już w bazie ZUS.- W przeciwnym razie same muszą poinformować urząd o nabyciu uprawnienia - mówi Anna Szaniawska, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krakowa.
W kolejnej informacji przeczytasz, kim jest najstarsza mieszkanka Krakowa.