PILNE

Nasze propozycje na kulturalny weekend w mieście

15 marca 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Synoptycy zapowiadają ciepły i pogodny weekend - a to oznacza, że nie można siedzieć bezczynnie w domu. W końcu Kraków ma nam do zaoferowania przebogatą ofertę kulturalną. Sprawdźcie nasze propozycje! Szczególnie, że w ten weekend wiele muzeów można zwiedzić za pół ceny albo wręcz za darmo! 

W sobotę wieczorem na scenie Klubu Studio pojawi się wokalistka, która już od kilku lat czaruje nas swoim delikatnym głosem i wrażliwymi tekstami. Mowa oczywiście o Meli Koteluk, która niedawno wydała swój najnowszy album pt. "Migawka". Zdobył on Fryderyka 2019 w kategorii Album Roku Pop Alternatywny. W warstwie tekstowej album porusza trzy ważne obszary codziennego doświadczenia - miłości, wolności i śmierci. Autorką wszystkich tekstów jest Mela, muzyka powstała w kolektywie - odpowiada za nią cały zespół. Sprawdźcie, jak ten materiał zabrzmi na żywo już w sobotę o godz. 20.

Dzień później w tym samym klubie wystąpi inny znany wokalista - Krzysztof Zalewski. Marcowa trasa podsumowuje jego dotychczasowe koncertowe poczynania, ale co najważniejsze, podczas koncertów fani będą mogli usłyszeć premierowe utwory zapowiadające nową płytę. Nie zabraknie też na pewno utworów z jego ostatniej płyty "Zalewski śpiewa Niemena", która przyniosła mu ostatnio Fryderyka w kategorii "Nowe wykonanie". Otrzymał też nagrodę Fryderyka w kategorii "Utwór roku" za "Początek" w wykonaniu Męskie Granie Orkiestra. Hit wakacji, który wykonał wspólnie z Dawidem Podsiadło i Kortezem to kolejna jego muzyczna wizytówka. Czy zabrzmi w Studiu? Przekonamy się w niedzielę o godz. 20. 

Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie pod Baranami to już wiosenna tradycja. Nie inaczej jest w tym roku - od czwartku 14 marca przez kolejne 7 dni będziemy mogli oglądać najciekawsze propozycje filmowe z Półwyspu Iberyjskiego. Co w programie? Przyjrzymy się m.in. skorumpowanej Hiszpanii w uhonorowanym siedmioma nagrodami Goya najnowszym filmie Rodrigo Sorogoyena "Królestwo" ze znakomitym Antonio de la Torre w roli głównej. W programie znalazł się także zwycięzca festiwalu w Maladze "Berlin. Barcelona" Eleny Trapé czyli opowieść o czwórce znajomych, których niespodziewana wizyta u przyjaciela w Berlinie nie spotyka się z ciepłym przyjęciem. Na ekranie pojawi się też czarna komedia Gracii Querejety "Mokra robota" o zamożnej kobiecie, której kłótnia z byłym mężem wymyka się spod kontroli. Seanse głównie o godz. 19:15 i 21:15, a także bonusowe o innych porach! Więcej informacji na stronie internetowej kina.

Filharmonia Krakowska świętuje 75. urodziny jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Antoni Witt karierę muzyczną rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 2002-2013 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego instytucji. Poprowadził wtedy z jej zespołami ponad 450 koncertów (w tym 215 za granicą) i nagrał ponad 50 płyt (w tym blisko 40 dla wytwórni NAXOS). Występował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. W programie jubileuszowych Koncertów oratoryjnych znajdą się utwory von Webera, Brahmsa i Mendelssohna. Kiedy? Piątek 15 marca, godz. 19.30/ sobota 16 marca, godz. 18.00.

Cricoteka inauguruje wystawę, na której każdy jest długo oczekiwanym gościem, łącznie z bohaterami ekspozycji - Sarkisem i Tadeuszem Kantorem. "Zapraszanie" jest ideą wiodącą projektu, w sensie dosłownym i metaforycznym. Sarkis został zaproszony przez Cricotekę, on z kolei zaprosił do swej wystawy Tadeusza Kantora. W ślad za tymi gestami idą następne: mile widziani są wszyscy chętni do odwiedzin "Zapraszania" i uczestnictwa w akcjach performatywnych, stanowiących istotny element realizacji Sarkisa. Artysta od lat 60. zeszłego wieku wystawia z powodzeniem we wszystkich ważnych ośrodkach sztuki współczesnej. Poprzez własne delikatne ingerencje w zastane ekspozycje otwiera je na nowe interpretacje. Stosuje szeroką gamę efektów świetlnych, optycznych i dźwiękowych, transmisje obrazów, zdjęcia; podpatruje ludzi i ich zachowania w przestrzeni muzeum. Krakowskiej wystawie będą towarzyszyć koncerty, wykłady i specjalne oprowadzania, również dla osób z niepełnosprawnościami. Kiedy? Wystawa czynna od piątku 15 marca. Wydarzenia: piątek 15 marca, godz. 20:00 - Koncert Spółdzielni Muzycznej: Around Feldman/ sobota 16 marca 2019, godz. 13:00 - oprowadzanie po wystawie: Magda Ujma.

Na Dużą Scenę Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie powraca historia gangsterska z miasta Chicago, która bawi, ale też skłania do głębszej refleksji. "Kariera Artura Ui" to adaptacja czarnej komedii Bertolda Brechta, opowiadająca o głodzie władzy, manii wielkości oraz mechanizmach autorytarnej polityki. W tytułową rolę wciela się Michał Majnicz, a na scenie towarzyszą mu m.in. Dominika Bednarczyk, Rafał Dziwisz, Katarzyna Zawiślak- Dolny oraz Andrzej Grabowski. Reżyserem całości jest Remigiusz Brzyk. Kiedy? Piątek 15 marca, godz. 19.00/ Sobota 16 marca, godz. 17.00. Na scenach Teatru im. J. Słowackiego również"Czarne papugi" Michała Borczucha  -  fascynująca podróż do źródeł choroby, jaką jest schizofrenia (Scena MOS - sobota 16 marca, godz. 20.00/ niedziela 17 marca, godz. 19.00) oraz "Trzy kobiety", czyli kobiece monodramy o spuściźnie Wyspiańskiego (Scena Miniatura - piątek 15 marca/ sobota 16 marca, godz. 19.00). 

Krakowskie muzea dołączyły do ogólnokrajowej akcji "Polska. Zobacz więcej". W ramach tego wydarzenia mieszkańcy i turyści mogą skorzystać z atrakcyjnych ofert w wyjątkowych cenach - niższych aż do 50 procent. W tym roku w akcji biorą udział następujące instytucje kultury:

  • Muzeum Lotnictwa Polskiego
  • Muzeum Etnograficzne
  • Muzeum Armii Krajowej (w niedzielę wstęp wolny!) 


Fot. Pixabay 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.