PILNE

Nasze weekendowe propozycje? Tylko jedna - Święto Niepodległości!

09 listopada 2018 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

11 listopada, na Rynku Głównym zabrzmią najważniejsze polskie pieśni i piosenki. Wszystko w ramach jubileuszowej, 70. Krakowskiej Lekcji Śpiewania pod hasłem "Radosna Niepodległości", która rozpocznie się o godz. 17:00. Swój program świętowania ma również Muzeum Armii Krajowej. Ale to nadal nie wszystko. 

Lekcja Śpiewania

Tradycyjnie artyści Teatru Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej wraz ze zgromadzoną na Rynku publicznością zaśpiewają najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Koncert poprowadzi dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański. Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała na tę okazję 8000 bezpłatnych śpiewników oraz 4000 papierowych czapek krakusek. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl. Przed Lekcją Śpiewania o godz. 15.00 na scenie wystąpią uczestnicy projektu "Piosenki na wszelki wypadek", którzy wraz z akompaniamentem zespołu przedstawią rezultaty dwumiesięcznych warsztatów organizowanych przez Bibliotekę Polskiej Piosenki w ramach projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas Lekcji Śpiewania uczestnicy koncertu będą mogli wygrać w konkursach prowadzonych przez Waldemara Domańskiego pamiątkowe czapki krakuski. Czapki zostały uszyte przez krakowskich seniorów specjalnie na te okazję z materiałów otrzymanych od Prezydenta Miasta podczas V Senioraliów w czerwcu br. Wśród widowni pojawią się także wolontariusze z fundacji "Zupa na Plantach", którzy będą wręczać uczestnikom koncertu dodatkowe krakuski.

Muzeum AK

Muzeum Armii Krajowej zaprasza w niedzielę, 11 listopada do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Uczestnictwo w wydarzeniach jest bezpłatne. O godz. 10.00 uczestnicy wezmą udział w wykładzie Mirosława Bracha "Służba zdrowia w okupowanym i podziemnym kraju", który będzie połączony ze zwiedzaniem wystawy stałej Muzeum AK. O godz. 12.00 na muzealnym dziedzińcu dzieci z Krakowskiej Szkoły Suzuki zagrają pieśni patriotyczne oraz utwory klasyczne z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Dla gości odwiedzających w tym dniu Muzeum przygotowane zostaną również okolicznościowe upominki. Więcej informacji na stronie www.muzeum-ak.pl. 

Zawody pływackie

Przez cały weekend, z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także 40-lecia istnienia Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie odbędą się międzynarodowe zawody pływackie. Wezmą w nich udział najlepsze ekipy z całej Polski oraz kluby zagraniczne m.in. ze Szwecji, Niemiec i Słowacji. W programie zawodów przewidziane są także wyścigi sztafetowe z okazji 40-lecia istnienia Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. W imprezie weźmie udział blisko 250 zawodników, którzy wystartują w trzech kategoriach wiekowych: do 13 roku życia, 14-15 latkowie oraz kategoria "open" - 16 lat i starsi.

W ramach zawodów rozegrane będą następujące wyścigi:

  • o Puchar Niepodległej;
  • o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego;
  • o Puchar Drużynowy Uczniowskiego Klubu Sportowego "SMS Galicja".

Zawody odbywać się będą na pływalni Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowegow Krakowie, przy ul. Grochowskiej 20.

Miejskie iluminacje i apel o wywieszanie flag

W rocznicę odzyskania niepodległości Kraków zostanie udekorowany flagami państwowymi. Pojawią się one na Rynku Głównym, Małym Rynku, na budynkach publicznych oraz pojazdach komunikacji miejskiej. Autobusy i tramwaje będą udekorowane również w poniedziałek, 12 listopada. W Święto Niepodległości kładka o. Bernatka oraz estakada tramwajowa Lipska-Wielicka zaświecą się w kolorach biało-czerwonych. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na fasadzie Centrum Kongresowego ICE Kraków i TAURON Areny Kraków. Prezydent Jacek Majchrowski apeluje również do mieszkańców miasta o wywieszenie flagi narodowej na swoich domach.


Fot. Pixabay

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.