Prawie 3 mln euro otrzymali dwaj naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ich działania doceniła Europejska Rada ds. Badań Naukowych.
Dr Tomasz Żuradzki z Wydziału Filozoficznego UJ i dr Michał Németh z Wydziału Filologicznego UJ jako jedni z niewielu Polaków uzyskali granty na 5-letnie badania w ramach programu „Horyzont 2020”. W tym roku naukowcom pracującym w Polsce przyznano jedynie 4 takie stypendia. Granty są przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC). Rada nie definiuje tematyki badań, co daje możliwość składania przez naukowców wniosków ze wszystkich dziedzin nauki. Badacze mają również swobodę tworzenia zespołu naukowego oraz wyboru instytucji, w której projekt będzie realizowany.
Dzięki wygranej dr Michał Németh z Zakładu Filologii Węgierskiej UJ – wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu w Uppsali – będzie mógł zrealizować projekt: „(Re)constructing a Bible. A new approach to unedited Biblical manuscripts as sources for the early history of the Karaim language”. Swoje badania poświęci spuściźnie piśmienniczej Karaimów, jednej z czterech uznanych prawnie mniejszości etnicznych w Polsce, której tylko nieznaczna część jest znana naukowcom. W ramach projektu powstanie cyfrowe wydanie całej Biblii w trzech dialektach karaimskich, opartej na nieedytowanych tekstach utrwalonych pismem hebrajskim (XV-XX w.). Dodatkowo najstarsze teksty zostaną wzbogacone o szczegółowe opisy językowe i paleograficzne.
Z kolei dr Tomasz Żuradzki skupił się na wszechobecnej niepewności, która jest rzadko dostrzegana w rozważaniach etycznych. Jego projekt: „Deep uncertainties in bioethics: genetic research, preventive medicine, reproductive decisions” dotyczy głównie reinterpretacji osądów etycznych na temat najnowszych postępów w biomedycynie. – Podstawowe pytanie badawcze, na które będę próbował odpowiedzieć, to w jaki sposób heurystyki i błędy poznawcze udokumentowane przez psychologów wpływają na formułowanie ocen normatywnych w kontekście bioetycznym, a także jak rozgraniczyć od siebie zniekształcone i niezniekształcone sądy wartościujące. Badania prowadził będę poprzez analizę pojęciową, nowe eksperymenty psychologiczne i analizę kazusów – wyjaśnia dr Tomasz Żuradzki.
W tym roku stypendia ERC zdobyło jeszcze dwóch Polaków: dr n. med. Magdalena Winiarska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Piotr Achinger z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk.
Źródło: Uniwersytet Jagielloński
Fot.: Swifteye/ Uniwersytet Jagielloński