10 lipca 2018 Jakub Kot

Nie przywiązujesz wagi do swojego śniadania? Teraz to się zmieni

Kultura

Każde dziecko wie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dla człowieka bo dostarcza nam energii na resztę pracowitego dnia. Dlatego warto o nie zadbać - przygotować nie tylko pyszny i zdrowy posiłek ale też właściwie go celebrować. Bo śniadanie na to zasługuje.

O tym, jak istotny jest pierwszy posiłek dnia głosi popularne stare przysłowie - „śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Choć w różnych zakątkach świata wygląda ono inaczej, śniadanie powinno być zdrowym i energetycznym posiłkiem, który zapewni organizmowi energię na resztę dnia. Hefra, znany i ceniony od lat polski producent srebrnych sztućców i galanterii stołowej, zorganizowała w ubiegły piątek, w swoim krakowskim salonie przy ul. Wielopole 3, szkolenie z zasad savoir-vivre’u przy pięknie zastawionym, śniadaniowym stole.

Spotkania z dziennikarzami i blogerami w firmowych salonach Hefry to cykl, mający na celu edukację z zasad savoir-vivre’u przy stole. Tym razem wydarzenie dedykowane było śniadaniu – najważniejszemu posiłkowi w ciągu dnia. - Choć pewnie wielu z nas powie, że nie znajduje czasu na zbytnie celebrowanie tego posiłku, chcemy udowodnić, że diabeł tkwi w szczegółach, a celebracją może być ładniejsza cukiernica, paterka na owoce czy wyrafinowana łyżeczka do miodu – mówi Dominika Górska, rzecznik prasowy marki Hefra.

Zasady etykiety przybliżyła nam z kolei Iwona Sobczak, specjalistka zajmująca się profesjonalnym wizerunkiem i biznesowym savoir-vivrem. Zgodnie z zasadami savoir-vivre wyróżniamy trzy typy śniadań:

• prywatne – które zazwyczaj odbywa się w domu z rodziną lub np. w pokoju hotelowym,

• nieoficjalne – np. podczas konferencji, gdzie jedzenie serwowane jest w postaci np. szwedzkiego stołu,

• oficjalne – które odbywa się po godzinie 12:30 i przypomina obiad.

Często serwowane jest w formie bufetu, choć nie jest to regułą. Podczas oficjalnego śniadania serwowane są lekkie dania obiadowe. Na stole pojawiają się elegancje sztućce obiadowe, oraz tzw. sztućce środka stołu - specjalne do ryb, sałat, czerpak do sosu, czy sztućce deserowe. Ze względu na porę dnia jest to odpowiednik biznesowego lunchu (często nazywanego brunchem od angielskich słów „breakfast” i „lunch”). Dania serwowane mogą być w serwisie talerzowym tzw. niemieckim lub też francuskim, gdy półmiski podawane są z lewej strony gości. Warto też podkreślić, że do śniadania nie wypada serwować alkoholu. Wyjątek stanowi jedynie szampan. - Przed rozpoczęciem posiłku otrzymamy zazwyczaj koszyk z pieczywem. Należy jednak pamiętać o ważnej zasadzie - w sytuacjach oficjalnych chleb należy łamać, nie wolno go natomiast kroić. Ten zwyczaj ma swoje korzenie w tradycji chrześcijańskiej, gdzie chleb symbolizuje ciało Chrystusa, dlatego nie należy kroić go ostrym nożem. Pieczywo należy połamać na małe kawałeczki – takie na jeden kęs i każdorazowo posmarować je masłem – tłumaczyła Iwona Sobczak. Nóż przeznaczony do masła natomiast charakteryzuje się tępą krawędzią i ma nieco większą powierzchnię do smarowania, niż standardowy nóż. Podczas spotkania omówione zostały także popularne rodzaje śniadań. Ze względu na tradycję i różnorodne upodobanie kulinarne na świecie, śniadania różnią się od siebie.

Najpopularniejsze typy to:

• Kontynentalne Uznane za najpopularniejsze. Serwuje się wówczas pieczywo, które smarujemy odpowiednim nożem do masła, miód, dżem oraz kawę i herbatę wraz z odpowiednią zastawą. Rozszerzona wersja może obejmować również wędlinę, ser, jajko (np. na twardo lub w formie jajecznicy), pasztet, parówki lub bekon oraz wybór owoców.

• Angielskie Kaloryczne - danie zazwyczaj zawiera jajka (np. sadzone lub na bekonie, czy szynce, w formie jajecznicy lub w koszulkach), bekon, parówki, kiełbasę, white lub black pudding, smażone pieczarki, pomidory (mogą być pieczone), fasolkę w sosie pomidorowym, hash browns (krokieciki w panierce smażone w głębokim tłuszczu), tosty z dżemem (cechą charakterystyczną jest dużo dżemu pomarańczowego), owsiankę lub płatki z mlekiem, kawę, herbatę, soki oraz liczne sosy (np. ketchup, brown sauce, pink sauce itd.)

• Wiedeńskie - cechą charakterystyczną są tu jajka po wiedeńsku, czyli w szklance. Śniadanie tego typu uchodzi za bardzo eleganckie.

• Amerykańskie  - zazwyczaj są to naleśniki typu „pancakes” lub francuski tost, które polewa się syropem klonowym. Amerykanie bardzo lubią również jeść „peanut&jelly sandwich”, czyli kanapkę z masłem orzechowym i dżemem.

Krakowskie spotkanie to ostatnie z cyklu Śniadań z HEFRĄ. Poprzednie odbyły się w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu, gdzie mieszczą się salony producenta. Przedstawiciele Hefry zapowiadają jednak, że na tym nie koniec. - Chcemy kontynuować nasze spotkania, ale w innej, tematyce, dedykowanej danemu sezonowi, czy aktualnym świętom i wydarzeniom okolicznościowym. Mamy nadzieję, że dotychczasowe wydarzenia były inspiracją dla naszych gości – dziennikarz, blogerów i czytelników – i z przyjemnością wrócą do nas podczas kolejnych tego typu eventów – podsumowuje Dominika Górska.

Źródło: materiały prasowe

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.