PILNE

Niech aura nas nie odstraszy. Oto nasze weekendowe propozycje

24 maja 2019 Kultura
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Koncerty juwenaliowe, spacery, Krakowski Festiwal Filmowy - kto nie boi się deszczu ten nie będzie się nudzić. 

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer miejski w ramach cyklu "Muzeum bez granic". Już w najbliższą sobotę, 25 maja przewodnikiem po zielonych pierścieniach Krakowa będzie dr Robert Gaweł. Początek o godz. 12.00 przed Pałacem Krzysztofory na ul. Szczepańskiej 2. Kraków jest ułożony koncentrycznie a jego środek stanowi Rynek Główny. Cechą charakterystyczną takiego układu jest to, że pierścienie zabudowy przedzielone są pierścieniami terenów zielonych. To właśnie takie założenie urbanistyczne sprawiło, że Ebenezer Howard podczas wizyty w naszym mieście w 1912 roku z satysfakcją odnalazł w nim realizację stworzonej przez siebie idei miasta ogrodu.

Spacer rozpocznie się na Rynku Głównym, aby następnie -próbując spojrzeć na współczesny Kraków oczami Howarda, przekraczając kolejne pierścienie zabudowy i zieleni - dotrzeć na Błonia - miejską wielką łąkę. Udział bezpłatny.

W piątek w Strefie Plaża na MIasteczku Studenckim AGH rządzić będą Bitamina, Happysad oraz raperzy Plan Be i Małpa. Z kolei pod Żaczkiem na koncercie rockowym zagrają wtedy Lao Che i Strachy na Lachy! Sobota na plaży to przede wszystkim występ legendy polskiej sceny muzycznej - Krzysztofa Krawczyka, ale także Zeusa i Miousha. Pod Żaczkiem alternatywnie zagrają Organek, Ralph Kamiński i Sonbird. A niedziela to finał Juwenaliów na plaży - wystąpią uwielbiany przez damską część publiczności Paweł Domagała, a także Julia Pietrucha. Wszystkie koncerty rozpoczynać się będą ok. 20. 

Sobotnią noc warto spędzić na Kazimierzu. A to za sprawą wydarzenia 7@nite - Synagogi Nocą. Dokładnie o godz. 22 wszystkie krakowskie synagogi otworzą swoje drzwi dla zwiedzających i zaproszą na ciekawe wydarzenia. W Synagodze Tempel zagra tego wieczoru Ori Alboher - charyzmatyczny izraelski wykonawca, którego muzyka orbituje pomiędzy elektroniką, R&B, popem i ambientem. W Synagodze Izaaka zobaczycie wystawę "Języki żydowskie": oraz nauczycie się pisać swoje imię po hebrajsku. Obok Synagogi Poppera na Szerokiej pod krakowskim niebem będzie można obejrzeć film "Dybuk" - arcydzieło przedwojennego kina jidysz. A to tylko niewielka część atrakcji przygotowanych na ten wieczór. 

Już w niedzielę rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy, czyli najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych na świecie festiwal filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych. W 4 konkursach i 11 sekcjach pozakonkursowych zobaczymy około 250 filmów z Polski i z całego świata. Festiwal otworzy dokument "Wiatr. Thriller dokumentalny" Michała Bielawskiego. Filmowa opowieść o halnym - jednej z najbardziej nieprzewidywalnych sił w polskich górach do zobaczenia podczas ceremonii rozpoczęcia festiwalu w Kijów.Centrum o godz. 18. Jednak tego dnia również w innych miejscach zobaczymy już seanse konkursowe - w Kini pod Baranami, MOS-ie oraz na Scenie AST. Harmonogram projekcji na stronie festiwalu!


Fot. Pixabay 

Źródło: krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.