Zakład Opiekuńczo- Leczniczy będzie opiekował się 12 krakowskimi szkołami i placówkami specjalnymi. Dzięki temu prawie 1,7 tys. uczniów zyska dostęp do pomocy medycznej poza godzinami pracy szkolnych pielęgniarek, zatrudnianych przez NFZ.
- Postanowiliśmy, że w tych szkołach i placówkach, gdzie uczęszczają dzieci niepełnosprawne zatrudnić pielęgniarki z ZOL-u, żeby sprawowały tam opiekę. Mam nadzieję, że da to efekt oczekiwany przez wszystkich zainteresowanych - mówi prezydent Jacek Majchrowski.
- Genezą pomysłu organizacji "opieki koordynowanej" był brak wystarczającej opieki sprawowanej przez pielęgniarki zatrudniane przez NFZ. Głównym celem zadania będzie zagwarantowanie dostępu do świadczeń zdrowotnych w systemie całodobowym. Zadanie będzie realizowane przez pielęgniarki i ratowników medycznych. Dołożymy wszelkich starań, żeby jakość opieki była na jak najwyższym poziomie - dodaje zastępca dyrektora ZOL-u ds. pielęgniarstwa Anna Kliś-Kalinowska.
Wskazane szkoły i placówki zapewniają edukację i terapię dzieciom i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym oraz głębokim. Ponadto uczniowie tych placówek są dziećmi z niepełnosprawnością sprzężoną, w tym z zespołem Downa, autyzmem oraz innymi poważnymi schorzeniami takimi jak: epilepsja, dziecięce porażenie mózgowe, cukrzyca, niedosłuch, opóźnienia i zaburzenia mowy, nadpobudliwość psychoruchowa oraz zaburzenia emocjonalne.
Medycy z ZOL-u pojawią się w krakowskich szkołach i ośrodkach już w tym roku szkolnym i będą sprawować opiekę nad uczniami przez cały następny sezon.
Fot. pixabay