PILNE

Nietypowy tramwaj wyjechał na ulice Krakowa

03 stycznia 2018 Apetyt na Kraków
Autor:  ANKO

Tramwaj ubrany w szkocką kratę od 1 stycznia jeździ po krakowskich ulicach. Najczęściej będzie pojawiał się na liniach 1, 2, 3, 5, 6, 14, 18, 19, 20.

Swój własny materiał w szkocką kratę Kraków otrzymał na początku października w prezencie od mieszkańców Edynburga. Wcześniej wzór wybrali krakowianie głosując na jedną z ponad 20 propozycji zgłoszonych przez samych Szkotów. Tartan został następnie zarejestrowany w szkockim urzędzie heraldycznym, a Kraków stał się pierwszym miastem w Polsce z własną kratą.

Wówczas urzędnicy zaczęli się zastanawiać, jak wykorzystać materiał, by służył promocji miasta. Z pomocą przyszli mieszkańcy. Na ogłoszony przez magistrat konkurs wpłynęło co prawda niewiele, bo tylko 12 zgłoszeń, z czego 5 osób przysłało po 2 projekty, ale udało się wybrać zwycięzcę. Jury, które oceniało m.in. estetykę projektu, jego funkcjonalność oraz realne – tj. finansowe i logistyczne – możliwości realizacji zdecydowało, że nagrodę główną otrzyma projekt pochodzącego ze Szkocji Davida McGirra pn. Tartan Tram, czyli tramwaj ozdobiony motywem tartanu. Zwycięski projekt właśnie został zrealizowany.

David McGirr zapytany dlaczego właśnie tramwaj? – odpowiedział, że zarówno tartan, jak i tramwaj jest ...środkiem komunikacji! Tartan jest przecież znakiem, który informuje o przynależności do klanu, rodziny, miejsca lub organizacji. Krakowska szkocka krata komunikuje o przyjaźni między Krakowem i Edynburgiem, a tramwaj jest jednym z najważniejszych elementów systemu komunikacji miejskiej.

Zwycięzca konkursu, który w Szkocji był policjantem i detektywem, ożenił się z krakowianką i mieszka w Krakowie od 2011 r. Prowadzi portal dla obcokrajowców mieszkających w naszym mieście, a także organizuje zwiedzanie Krakowa w ramach Kraków Photo tours – fotograficznych wycieczek po mieście.

Wśród innych propozycji znalazło się m.in.: zastąpienie kolorystyki czapraka Lajkonika z bordowej na wzór tartanu; wykorzystanie serwet i bieżników w motywach tartanu przy dekoracji sal w krakowskim magistracie; zamianę tapicerki siedzisk foteli w pojazdach komunikacji miejskiej na motywy z tartanem; wprowadzenie elementów strojów służbowych pracowników Urzędu Miasta Krakowa w kolorach tartanu, a także pomysł „opakowania” tartanem krakowskich zabytków, pomników czy drzew.

Poprzez wyszukanie umieszczonego na tramwaju #szkockakratadlakrakowa będzie można poznać historię powstania krakowskiego tartanu, a także dowiedzieć się, że każdy z nas może wykorzystać wzór kraty w celach niekomercyjnych, a w szczególności jako wzór strojów, ich elementów, materiałów promujących Kraków czy motywów dekoracyjnych tworzonych przez instytucje i osoby prywatne. Podobnie, jak w przypadku wykorzystania logotypu Krakowa, także i tutaj konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności, które są określone w Biuletynie Informacji Publicznej.

Fot. Wiesław Majka, krakow.pl

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.