09 sierpnia 2017 MB

Nowa Huta Alternative. Muzyka z niezależnego kombinatu

Kultura

Zagrają w starym hangarze lotniczym i odwołają się do nowohuckiej duszy, zamkniętej w postindustrialnych przestrzeniach kombinatu. Podczas odbywającego się już po raz trzeci nowohuckiego festiwalu muzyki niezależnej wystąpią m.in. zespoły Akurat i WU-HAE, oraz grupy wyłonione w specjalnych eliminacjach.

Inspiracją dla tegorocznej edycji festiwalu, która odbędzie się 2 września, będą dźwięki maszyn i kotłów kombinatu, stojących w nim niezmiennie od 50 lat. Muzycy zaprezentują się na scenie ustawionej w starym hangarze lotniczym, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego. To tutaj zresztą ta impreza odbyła się trzy lata temu po raz pierwszy.

Nowa Huta Alternative to inicjatywa, która zrodziła się z braku. W Krakowie nie było festiwalu muzyki alternatywnej, choć odbywały się np. jazzowe czy związane z muzyką poważną: - Stąd, jako że koszula jest najbliższa ciału i w zasadzie tym zajmuję się przez całe moje życie artystyczne, zależało mi, żeby taki festiwal powstał – mówi pomysłodawca wydarzenia, lider zespołu WU-HAE, Marcin „Bzyk” Bąk.

Swoim pomysłem parę lat temu postanowił zainteresować jak najwięcej osób. Jak sam mówi, Nowa Huta Alternative została zorganizowana siłami „huciaków”. Festiwalowi dał szansę dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego, Krzysztof Radwan. Wsparł je również poseł Ireneusz Raś, zaangażowany w wiele nowohuckich wydarzeń artystycznych i sportowych, w tym również w projekt kulturalno-społeczny Nowa Huta. Dlaczego nie?!, w ramach którego odbywa się wiele koncertów. Od początku w prowadzenie festiwalu włączył się też Adam Grzanka, aktywista znany z wielu inicjatyw związanych z Nową Hutą, aktor kabaretowy, satyryk i muzyk.

Celem imprezy jest przybliżenie publiczności nie tylko najciekawszych zespołów grających muzykę alternatywną, ale też zaprezentowanie nowych grup lub zjawisk w jej obszarze. Stąd eliminacje, w trakcie których co roku wybierane są zespoły otwierające festiwal. Również edycja 2017 rozpocznie się w ten sposób. Decyzją publiczności, która podczas czerwcowego przeglądu zagłosowała na dwa najlepsze zespoły, wystąpią metalowa formacja z Krakowa Murder Show oraz grupa White Matter, która jak sama siebie opisuje, łączy „klimat Pink Floyd z furią Led Zeppelin”.

Pojawi się także zespół Akurat z utworami ze swojej najnowszej płyty pt. Nowy lepszy świat. Pochodząca z Bielska-Białej i obecna już od ponad 20 lat na polskiej scenie muzycznej grupa odwołuje się w swojej twórczości do różnych gatunków muzycznych. W ich piosenkach pojawiają się brzmienia rockowe, ale też reggae oraz rytmy disco. Nowy krążek jest natomiast mocno elektroniczny. Autorzy protest-songów i lżejszych, wpadających w ucho przebojów, zadbają o wyjątkowe emocje festiwalowej publiczności, prezentując im swoje najnowsze dokonania.

W tym zadaniu wspierać ich będzie również nowohucka formacja WU-HAE oraz ZENEK, lider popularnego zespołu Kabanos. Na scenie pojawi się także Jan Niezbendny, który zadba o rozrywkową część festiwalu.

Organizatorem Festiwalu Nowa Huta Alternative jest Fundacja „Sztuka Przyszłości”. Wstęp na koncert finałowy jest wolny.

Zdjęcia: Nowa Huta Alternative.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.