PILNE

Nowa sala operacyjna w „Żeromskim”

06 grudnia 2017 Zdrowie
Autor:  m.s.

Na Oddziale Otolaryngologii Szpitala Żeromskiego otwarto nową salę operacyjną. Prace przy jej tworzeniu trwały zaledwie dwa miesiące. Poza przebudową pomieszczeń  zakupiono również nowoczesny sprzęt, który pozwoli na precyzyjną diagnostykę chorób laryngologicznych oraz wykonywanie najtrudniejszych zabiegów.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 1.8 mln zł. Budowę sali i zakup aparatury medycznej sfinansowało Miasto Kraków. Pierwsi pacjenci zostaną zoperowani jeszcze w tym roku.

Aby na Oddziale Otolaryngologii mogła powstać sala operacyjna, niezbędna była przebudowa pomieszczeń szpitalnych. Wykonano m.in. nowe wejścia z podziałem na strefę czystą i brudną, zamontowano nową wentylację i klimatyzację zgodnie z normami, odnowiono instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne.

W ramach remontu powstaniet także sala do zabiegów laryngologicznych - ambulatoryjnych, która będzie funkcjonować przy poradni otolaryngologicznej. Sala operacyjna zostanie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Za dotację Miasta Krakowa uda się zakupić aparaturę ostatniej generacji: neuromonitor do monitorowania nerwów, zestaw do chirurgii laryngoskopowej z torem wizyjnym HD, sprzęt endoskopowy NBI oraz najnowocześniejsze urządzenia do diagnostyki narządu równowagi. Spośród planowanych zakupów jest także laser CO2.

Najczęstszym nowotworem operowanym na Oddziale Otolaryngologii jest rak krtani. Do tej pory wszystkie zabiegi chirurgiczne wykonywane były tradycyjnie, z dostępu zewnętrznego, ale już teraz będzie można przeprowadzać operacje usuwania nowotworów krtani także metodą endoskopową za pomocą lasera CO2. Guz nowotworowy powinien jednak być zdiagnozowany na wczesnym etapie rozwoju.

- Wczesne nowotwory można operować metodą endoskopową – podkreślił dr Paweł Papież, ordynator Oddziału Otolaryngologii w „Żeromskim”. - Korzyści dla pacjenta to krótsza hospitalizacja, zabieg jest bowiem nierozległy, nie pozostawia zewnętrznych ran, nie trzeba zmieniać opatrunków, także proces gojenia jest znacznie szybszy - zaznaczył.

Laryngolodzy z „Żeromskiego” wkrótce będą też mogli wykonywać badanie endoskopowe z użyciem NBI (Narrow Band Imaging), czyli wąskiej wiązki światła. Badanie NBI wykorzystywane jest w ramach wczesnej profilaktyki onkologicznej i pozwala wykryć nawet te zmiany, które dotąd były niewidoczne.

- Badanie NBI wykorzystuje różnice we właściwościach pochłaniania światła przez krew i tkanki otaczające naczynie krwionośne, pozwala doprecyzować miejsce i rozległość nowotworu na powierzchni błony śluzowej – wyjaśnił dr Papież. - Zdrowa śluzówka pokrywająca górne drogi oddechowe ma zabarwienie różowoczerwone. Dzięki NBI możliwa jest ocena jej koloru oraz wychwycenie w niej miejsc o wzmożonym metabolizmie i nadmiernym unaczynieniu, które inaczej się barwią pod wpływem światła, co może świadczyć o zmianie nowotworowej.

NBI pozwala wcześnie wykrywać nawet niewielkie zmiany, słabo widoczne przy zwykłym badaniu, może więc być bardzo przydatną metodą przesiewową do badań wstępnych. NBI głównie będziemy wykorzystywać w chorobach krtani, ale badanie pozwala również na diagnostykę zmian nowotworowych w gardle i jamie ustnej. Jest tylko kilka ośrodków w Polsce dysponujących taką diagnostyką - dodał. 

Co roku na Oddziale Otolaryngologii jest hospitalizowanych około 1500 dorosłych i ok. 400 dzieci, a konsultowanych w poradni laryngologicznej ponad 6142 dorosłych i 1877 dzieci. 

fot. telewizjakrakow

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.