1200 zasadzonych drzew, 40 godzin zajęć edukacyjnych, w których wzięło udział ponad 900 dzieci z krakowskich szkół i przedszkoli - to wyniki pierwszego etapu realizacji projektu "Robimy tlen - drzewa dla Krakowa", który wygrał w II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
Akcja "Robimy tlen - drzewa dla Krakowa" to pomysł, który zrodził się pod wpływem doniesień o masowej wycince drzew w Krakowie, co zbiegło się w czasie z ogłoszeniem naboru projektów do II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.
- Ku naszej wielkiej radości projekt cieszył się dużym zainteresowaniem. Dzięki głosom ponad 5 tysięcy Krakowian do końca 2018 roku w mieście przybędzie kilka tysięcy buków, dębów czy wiązów. Oprócz tego podopieczni kilkudziesięciu szkół i przedszkoli skorzystają z bezpłatnych zajęć edukacyjnych o korzyściach, jakie dają miastu drzewa oraz posadzą drzewo - mówi Łukasz Gibała, lider Logicznej Alternatywny dla Krakowa i pomysłodawca projektu.
Już w pierwszym półroczu realizacji projektu wpłynęło prawie 400 indywidualnych zgłoszeń od mieszkańców. Podczas pikniku w Parku Jordana rozdano 286 sadzonek, a z końcem czerwca nasadzono ponad 800 drzew na terenie Olszanicy i 127 podczas zajęć edukacyjnych. -To wspólne sadzenie drzew z dziećmi z krakowskich szkół i przedszkoli dało nam jasny sygnał, że takie akcje są potrzebne. Młodzi mieszkańcy miast niezbyt często mają okazję, by tak bezpośrednio kształtować krajobraz wokół siebie oraz dowiedzieć się czegoś więcej w temacie, który - zwłaszcza w borykającym się ze smogiem Krakowie - jest tak ważny -dodaje Gibała.
Od września 2018 roku planowany jest drugi etap nasadzeń i warsztatów dla dzieci. Aby przyłączyć się do projektu, wystarczy wejść na stronę internetową: www.robimytlen.pl i zgłosić miejsce, w którym mają pojawić się nowe drzewa lub wskazać placówkę, gdzie powinny odbyć się bezpłatne zajęcia edukacyjne.
Źródło: materiały prasowe