Miasto chce, by dzień 5 czerwca stał się nie tylko świętem Krakowa, ale również flagi miasta.
- Wprowadzenie Święta Flagi Miasta Krakowa ma za zadanie budowanie świadomości dotyczącej barw Krakowa oraz zwrócenie uwagi na ich historyczny kontekst kulturowy - tłumaczą urzędnicy
Krakowska flaga składa się z dwóch kolorów: białego i niebieskiego. Kolor niebieski pojawia się w palecie barw miasta już w XVI wieku – pierwsza potwierdzona o nich wzmianka pochodzi z 1542 roku.
Z uwagi na to, że oficjalne barwy miasta niekiedy utożsamiane są z kolorami przypisanymi tematyce religijnej, wprowadzenie Święta Flagi Miasta Krakowa ma na celu edukowanie krakowian i turystów w zakresie znaczenia miejskiej kolorystyki. Od teraz krakowskie flagi będą eksponowane w dni ważne dla historii i kultury Krakowa.
Wprowadzenie uchwały ustanawiającej Święto Miasta Krakowa i Święto Flagi Miasta Krakowa ma na celu podkreślenie znaczenia tych uroczystości dla budowania lokalnej tożsamości i więzi mieszkańców z kulturą, historią i tradycją Krakowa.
W zakresie ustanowienia Święta Miasta Krakowa uchwała odwołuje się do brzmienia materiałów historycznych, związanych z rocznicą otrzymania przez Kraków przywileju lokacyjnego. Na wiecu w Koperni w 1257 roku otwarto nowy rozdział dziejów Krakowa. Potwierdzone zostało znaczenie wielkoksiążęcego grodu, jako najważniejszego ośrodka życia kulturalnego, gospodarczego i duchowego ówczesnego Państwa Polskiego.
Uchwała o święcie flagi będzie prawdopodobnie procedowana podczas kolejnej sesji rady miasta, zaplanowanej na 31 maja.