Powiększyło się stado krakowskich pingwinów Humboldta - osiem ptaków przybyło do nas z berlińskiego ogrodu zoologicznego, gdzie przebyły dwutygodniową kwarantannę. Ulubieńcy krakowian to nie jedyni nowi mieszkańcy zoo - z Berlina przyjechała jeszcze para młodych pelikanów różowych, z Warszawy dwie samice szpaka balijskiego, a z Zurychu dwie samice waranów błękitnych.
W wolierze przy dużym stawie zamieszkały dwie samice szpaka balijskiego, pochodzące z warszawskiego Zoo. W naturze ptaki te występują w lasach na indonezyjskich wyspach Bali i Nusa Penida. Są krytycznie zagrożone wyginięciem. Na przełomie XX i XXI wieku zanotowano drastyczny spadek liczebności tego gatunku, spowodowany kłusownictwem i przekształcaniem lasów w tereny uprawne. Dzięki programowi odbudowy populacji, liczba szpaków balijskich na wolności powoli wzrasta.
W egzotarium zamieszkały dwie samice waranów błękitnych. Przyjechały do nas z Zoo w Zurychu. Gatunek ten odkryto na wyspie Batanta w pobliżu Nowej Gwinei w 2001 roku. Są to jaszczurki nadrzewne, zamieszkujące lasy deszczowe. Osiągają długość do około 110 cm. Warany błękitne również są gatunkiem nowym w naszej kolekcji.
Z berlińskiego Zoo przyjechała para młodych pelikanów różowych. Dołączyły one do stada swych pobratymców, zamieszkujących duży staw. Powiększyła się również nasza grupa bilbili krwawików - niewielkich ptaków śpiewających, które możemy oglądać w jednej z wolier tuż za budynkiem kasy. One również pochodzą z ogrodu w Berlinie.
Źródło: ZOO Kraków