Najnowocześniejsze urządzenie rentgenowskie Sonialvision G4 trafiło do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie. To jedyne takie urządzenie w Małopolsce.
Aparat RTG japońskiej firmy Shimadzu charakteryzuje się ultra dokładną jakością badań. Unikalne oprogramowanie "Slot Radiography" umożliwia projekcje kończyn dolnych, kręgosłupa i całego ciała bez jakichkolwiek zniekształceń geometrycznych. Co ważne, redukcja dawki promieniowania jest olbrzymia, zwłaszcza w badaniach kontrastowych np. przewodu pokarmowego czy układu moczowego. - Z nowego aparatu RTG może skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia każde dziecko, na podstawie skierowania od swojego lekarza z jednostki, z którą Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie ma podpisaną umowę - zaznacza Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego.
Najnowocześniejsza technologia obrazowania - tomosynteza niskodawkowa - umożliwia uzyskanie i przeglądanie wysokiej jakości cyfrowych obrazów wielowarstwowych u pacjentów leżących, jak również stojących w celu wizualizacji części, która była niewidoczna w konwencjonalnej radiografii zwykłej, przy dawce o małym narażeniu. Funkcja tomosyntezy niskodawkowej stosowana jest w badaniach ortopedycznych, reumatologicznych, urograficznych i pulmonologicznych. Tomosynteza pozwala na uzyskanie obrazów zmian onkologicznych i ortopedycznych o ultra wysokiej (cztery razy większej) rozdzielczości, przy dziesięć razy mniejszej dawce w porównaniu z obrazowaniem w tomografii komputerowej.
Powyższe rozwiązania zostały uhonorowane nagrodą Nobla dla jednego z konstruktorów firmy Shimadzu. Aparat jest darem od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego wartość rynkowa jest szacowana na ponad milion zł. Badania wykonywane są w pracowni RTG Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika przy ul. Strzeleckiej 2 w Krakowie. Terminy ustalane są z dnia na dzień.
Fot. Biuro Prasowe UMWM