PILNE

Nowy duch Willi Decjusza. Pikniki i warsztaty dla krakowian

06 kwietnia 2017 Kultura
Autor:  Małgorzata Bożek

fot. Cancre, Creative Commons

Eleganckie wnętrza Wili Decjusza gościły przez lata nie tylko ludzi nauki i sztuki, ale też koronowane głowy. Teraz instytucja chce zbliżyć się także do szerszej publiczności, udowadniając, że to ciekawe i piękne miejsce ma bogatą ofertę również i dla niej.

W związku z tym w nadchodzącym sezonie wiosenno-letnim planuje jeszcze częściej zapraszać mieszkańców i turystów na wydarzenia artystyczne oraz edukacyjne w swoich przestrzeniach.

- Chcemy, żeby obiekt był bardziej rozpoznawalny w Krakowie i w Polsce, dlatego oprócz wydarzeń otwartych, od listopada ubiegłego roku można go zwiedzać. Pierwszy raz w historii Willa Decjusza została udostępniona grupom zainteresowanym bogatą historią i architekturą miejsca. Co miesiąc w wyznaczone dni goście polscy czy anglojęzyczni mogą przyjechać do Willi i zapoznać się z pałacem, z zespołem parkowym, spędzić czas w atrakcyjny sposób – mówi dyrektorka instytucji, dr Dominika Kasprowicz.

Dla Stowarzyszenia zawiadującego kompleksem pałacowo-parkowym istotne jest rozwijanie współpracy z lokalną społecznością. W tym celu realizowane będą programy adresowane do mieszkańców Krakowa i Małopolski - dni otwarte, niedzielne koncerty i wykłady, sierpniowe pikniki na terenie zespołu pałacowo-parkowego, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Od 6 lat Stowarzyszenie Willa Decjusza prowadzi zajęcia przeznaczone specjalne dla seniorów, nie tylko z rejonu Zwierzyńca, ale z całego miasta. Ma już 300 już absolwentów tego rodzaju warsztatów, z których wielu aktywnie współpracuje z instytucją także po zakończeniu projektów, jako organizatorzy i współorganizatorzy różnego rodzaju wydarzeń. Wiele założeń tegorocznego programu tyczy też edukacji artystycznej najmłodszych, oferty dla rodzin czy młodzieży.

Programy w Willi Decjusza finansowane są z pieniędzy pozyskiwanych w różnego rodzaju konkursach i to od ich wyników również zależy, jaki będzie ostateczny kształt oferty programowej. W 2016 roku prowadzone były rozmowy odnośnie zmian w funkcjonowaniu instytucji. Rozważane były różne opcje, w tym przekształcenie Willi Decjusza w instytucję miejską, czego chciało Stowarzyszenie. Proponowane przez miasto włączenie jej w struktury innej miejskiej jednostki kultury, przy zachowaniu prawa do prowadzenia działalności kulturalnej w obiekcie nie spotkało się z jego akceptacją. Jako proponowaną placówkę, do której miałaby zostać włączona Willa, wymieniano wówczas Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

Jak zaznacza Dominika Kasprowicz będąca dyrektorką placówki od października 2016 roku, oferta, która pojawiła się wtedy ze strony miasta, nie dawała gwarancji utrzymania Willi Decjusza jako miejsca o dotychczasowej marce i zasięgu (nie tylko europejskim, ale międzynarodowym).

Według miasta, powołanie nowej instytucji  wiązałoby się z poważnymi kosztami i zdaniem władz bardziej zasadne byłoby przeznaczenie tych środków na realizację programu merytorycznego organizacji.

-W Krakowie funkcjonuje wiele organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność całoroczną w lokalach gminnych i przekształcenie Willi Decjusza w gminną instytucję kultury stworzyłoby precedens, który dałby podstawy do ubiegania się o kolejne przekształcenia w instytucje kultury i zapewnienia finansowania z budżetu miasta – dodaje Maciej Grzyb, dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miasta, komentując ubiegłoroczne dyskusje dotyczące przekształcenia Willi Decjusza.

Choć rozmowy zostały przerwane, zarówno przedstawiciele władz, jak i instytucji mieszczącej się w zespole pałacowo-parkowym na Zwierzyńcu, zgłaszają chęć współpracy. Dominika Kasprowicz podkreśla, że zależy jej, aby partnerstwo z miastem było jeszcze silniejsze: - Dlatego, że jest to obiekt miejski, że Willa Decjusza jest marką europejską, ale też krakowską, i to przede wszystkim Krakowowi i regionowi dodaje splendoru.

Głównym problemem Stowarzyszenia Willi Decjusza jest utrzymanie imponującego kompleksu pałacowo-parkowego. Jego zarząd nie może bowiem przeznaczać na ten cel środków z dotacji pozyskanych na działalność programową. Stowarzyszenie, prócz działalności komercyjnej, zdobywa więc pieniądze z różnego rodzaju funduszy na tego rodzaju remonty, np. ze SKOZK-u. Natomiast są to doraźne środki, raczej zbyt małe na jego modernizację, która niedługo będzie konieczna.

Więcej informacji o programie Willi Decjusza na stronie www.villa.org.pl

Zdjęcie: fot. Cancre, Creative Commons

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.