PILNE

Nowy Park Krajobrazowy w Krakowie?

16 marca 2017 Miasto
Autor:  ANKO

Radni przyjęli wczoraj rezolucję adresowaną do władz wojewódzkich w sprawie utworzenia we wschodniej części Krakowa Parku Krajobrazowego Dolina Wisły.

Pomysłodawcą projektu rezolucji jest radny PO Dominik Jaśkowiec. Zaznacza on, że o ile zachodnia część doliny Wisły chroniona jest dzięki Bielańsko-Tynieckiemu parkowi krajobrazowemu, to część wschodnia już takiej ochronie nie podlega. – A tam również są tereny cenne przyrodniczo – zaznacza Jaśkowiec.

Nowy park ma objąć obszar na wschód od stopnia Dąbie. W jego granicach znalazłby się fragment dolin rzek Białucha, Dłubnia, Potok Kościeliski i Serafa, a także tereny Parku Lotników, Lasu Łęgowskiego, Lasu Mogilskiego, Łąk Nowohuckich i Przylasku Rusieckiego.

- Oczywiście dolina Wisły nie kończy się na Krakowie, dalej mamy chociażby Puszczę Niepołomicką, która też powinna podlegać takiej ochronie, ale to już nie jest nasza kompetencja – tłumaczy Jaśkowiec.

Utworzenie Parku Krajobrazowego oznaczałoby m.in., że roślinność znajdująca się na jego terenie podlegałaby ochronie. Nie wolno tam wycinać drzew, ani realizować inwestycji ingerujących zbyt mocno w środowisko, a wszelkie działania muszą być uzgadniane z dyrekcją parku. Dzięki ochronie tego terenu byłaby pewność, że nikomu nie przyjdzie do głowy zabudowywać korytarza przewietrzania miasta, jakim jest właśnie dolina Wisły.

W obrębie Krakowa istnieją dwa parki krajobrazowe - Bielańsko-Tyniecki i Tenczyński. Pierwszy sięga mostu Zwierzynieckiego, drugi obejmuje część Bronowic.

Podczas wczorajszej dyskusji nad rezolucją radny Włodzimierz Pietrus (PiS) zgłosił poprawkę, by na terenie PK Dolina Wisły można było prowadzić żeglugę rzeczną. Jego klubowy kolega Michał Drewnicki postulował z kolei, aby temat parków potraktować całościowo. –Te, które mamy obecnie istnieją tylko teoretycznie, nie mają program ów ochrony, ani stałych dyrektorów. Dlatego nasza rezolucja powinna wzywać również do naprawienia tych zaniedbań – mówił Drewnicki.

Radni nie poparli jednak jego poprawki, twierdząc, że w temacie istniejących parków powinna zostać przygotowana oddzielna rezolucja.

Ostatecznie rada przyjęła rezolucję z poprawką Włodzimierza Pietrusa. O powołaniu parku krajobrazowego decyduje sejmik wojewódzki.

Fot. pixabay

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.