PILNE

Nowy sprzęt do leczenia małych serc

18 maja 2017 Zdrowie
Autor:  m.s.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu otrzymał nowy angiograf o wartości 1,7 mln zł. Nowoczesny sprzęt umożliwi bezpieczniejsze i dokładniejsze diagnozowanie wad serca u małych pacjentów. 

– Sukcesy naszych kardiologów i kardiochirurgów sprawiają, że trafiają do nas najcięższe przypadki rejonu południowej Polski, często także z całego kraju. Cieszymy się, że teraz możemy małym pacjentom zapewnić jeszcze lepszą diagnostykę  - mówi dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Szpital Dziecięcego w Krakowie.

Angiograf służy do wizualizacji serca i naczyń krwionośnych przy użyciu promieni rentgenowskich. Za jego pomocą wykonuje się m.in. zabiegi cewnikowania serca.

W czasie badania aparat uwidacznia drogę cewnika, a po wstrzyknięciu środka kontrastowego rejestruje rozchodzenie się go w sercu i naczyniach. Dzięki wbudowanej stacji roboczej mamy możliwość wykonania szczegółowych pomiarów anatomicznych.

Mierzymy na przykład wielkość nieprawidłowych otworów w sercu i naczyniach, a także zwężenia i poszerzenia naczyń – tłumaczy dr Wanda Król-Jawień, kierownik Pracowni Hemodynamicznej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Angiograf wykorzystuje się również podczas zabiegów interwencyjnych wykonywanych przeznaczyniowo. Mogą one zastępować leczenie operacyjne lub są uzupełnieniem wieloetapowej terapii. Zaletą nowego sprzętu jest nie tylko możliwość dokładnego obrazowania (również w 3D), ale także emitowanie niskiej dawki promieniowania rentgenowskiego. Jest to szczególnie ważne dla małych pacjentów ze złożonymi wadami serca, którzy podczas leczenia są wielokrotnie poddawani zabiegowi cewnikowania.

Poprzedni angiograf zepsuł się w ubiegłym roku, po prawie 13 latach eksploatacji. Jego naprawa okazała się nieopłacalna. Przez wiele miesięcy zabiegi cewnikowania serca wykonywane były gościnnie na sali hybrydowej. Stanowiło to jednak rozwiązanie tymczasowe, ponieważ sala ta przeznaczona jest do skomplikowanych operacji kardiochirurgicznych, neurochirurgicznych i ortopedycznych.

– Kolejka małych pacjentów oczekujących na diagnostykę wad serca narastała bardzo szybko, więc natychmiast podjęliśmy starania o zakup nowego sprzętu. Konieczne było również wykonanie modernizacji Pracowni Hemodynamicznej – mówi dr hab. Maciej Kowalczyk.

Aparat zakupiono dzięki środkom z programu POLKARD Ministerstwa Zdrowia oraz wsparciu Fundacji „O Zdrowie Dziecka”. W Pracowni Hemodynamicznej miesięcznie wykonuje się około 30 zabiegów. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.