1 września weszło w życie krakowskie porozumienie pomiędzy miastem a przedsiębiorcami w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu. Liczba sklepów biorących udział w pilotażowym programie wzrosła już z 89 do 133 punktów.
W ostatnim czasie kolejni przedsiębiorcy przystąpili do podpisanego 18 czerwca porozumienia pt. "Krakowskie porozumienie - dobre praktyki w zakresie odpowiedzialnej sprzedaży", które zakłada ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach 0.00-5.30 (z wyjątkiem nocy sylwestrowej z 31 grudnia 2019 r. na 1 stycznia 2020 r.).
Kupcy zobowiązali się także do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu wizyjnego, wraz z monitoringiem wizyjnym widocznym dla klientów oraz zawarcia umowy z firmą ochroniarską, która zapewni instalację w punkcie sprzedaży alkoholu przycisku antynapadowego oraz możliwości powiadamiania i przywoływania grupy interwencyjnej.
Co więcej, przedsiębiorcy zapewnią miejsce dla wszystkich oczekujących klientów wewnątrz punktu sprzedaży alkoholu, będą też reagować na wszelkie przejawy chuligaństwa i niewłaściwych zachowań.
Pilotażowy program zaczął obowiązywać 1 września i potrwa rok. W każdej chwili mogą do niego przystąpić nowi przedsiębiorcy.
Porozumienie z miastem podpisali: Lewiatan Małopolska sp. z o.o., Podwawelska Spółdzielnia Spożywców, Kocyk sp. z o.o. sp. kom., Quick Holding sp. z o.o., Shake s.c. Klimczak Agnieszka, Molo Wojciech, Betmag sp. z o.o., Na Zdrówko sp. z o.o. oraz inni przedsiębiorcy (szczegółowa lista znajduje się tutaj). Otrzymali oni tytuł "Odpowiedzialnego sprzedawcy", którym mogą oznaczyć prowadzone przez siebie punkty sprzedaży alkoholu.
Fot. Pixabay
Źródło: krakow.pl