Dziś na Cmentarzu Rakowickim rodzina, przyjaciele i fani pożegnali Annę Szałapak. Krakowska artystka zmarła 14 października.
- Wówczas życie w Krakowie toczyło się jak każdego dnia, a jednak nad miastem inaczej przepływały chmury, bo odchodził Anioł - mówił duszpasterz odprawiający dziś mszę pożegnalną.
Urna z prochami krakowskiej artystki została złożona na Cmentarzu Rakowickim.
Anna Szałapak, która od kilku lat zmagała się z ciężką chorobą, zmarła 14 października w wieku 65 lat. Była wokalistką, wykonawczynią utworów najsłynniejszych polskich poetów i kompozytorów, m.in. Agnieszki Osieckiej, która nazwała Szałapak Białym Aniołem Piwnicy pod Baranami. Ze słynnym kabaretem Piotra Skrzyneckiego związana była od 1979 roku, w ostatnich latach tworzyła autorskie programy artystyczne, współpracując z wybitnymi artystami, poetami, kompozytorami i muzykami, między innymi ze Zbigniewem Preisnerem, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Grzegorzem Turnauem, Andrzejem Sikorowskim, czy Jackiem Wójcickim.
Dużym powodzeniem cieszyły się autorskie koncerty i recitale artystki, prezentowane w kraju i za granicą, a także wydane na płytach. Były to m.in. „Anna Szałapak w Piwnicy pod Baranami” (1991 r.), „Żywa woda” (2000 r.), czy też „Koncert kolęd z Szopką Krakowską w tle” (2011 r.).
Artystka była z wykształcenia etnografem. W 2012 roku obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim pracę doktorską. Opiekowała się dorocznym pochodem Lajkonika, a także była współorganizatorką konkursów szopek krakowskich. Była również kustoszem i kuratorką kilkudziesięciu wystaw szopek ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej, w 60. rocznicę powstania kabaretu "Piwnica pod Baranami" Anna Szałapak została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fot. Bogusław Świerzowski