PILNE

Osuszanie budynków w Krakowie

Stolica małopolski to historyczne i bardzo ważne dla naszego dziedzictwa miasto. Jego wyjątkowa przeszłość, a wraz z nią architektura zachwycają turystów z całego światła. Nie mniej ośrodek ten boryka się także z pospolitymi problemami.

29 wrzesnia 2020 Miasto
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

Krakowskie stare miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie, Kazimierz oraz Stradom, to tereny wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Tak więc jest to teren istotny dla Polaków, ale także dla obywateli świata. W związku z tym wymaga on odpowiedniej pielęgnacji i stale jest pod opieką konserwatora zabytków. Jednym z problemów, który spotkać można w zabytkowych dzielnicach miasta, ale także tych bardziej współczesnych jest problem wilgoci. Ma ona negatywny wpływ na konstrukcje budynków, ale także na ich mieszkańców, gdy zaczyna pojawiać się w piwnicach i mieszkaniach. Jak pozbyć się tego problemu?

Podciąganie kapilarne - cichy niszczyciel

Osuszanie budynków - Kraków, znalazł skuteczną metodę na walkę z podciąganiem kapilarnym. Czym ono jest? To zdolność materiału do podciągania wody ku górze. Intensywność tego procesu uzależniona jest od rodzaju tworzywa, z którego wykonano budynek. Powodem podciągania jest wysoki poziom wód gruntowych, bliskość terenów podmokłych, sąsiedztwo zbiorników wodnych lub rzek. W Krakowie występuje przynajmniej kilka tych elementów, co wpływa bezpośrednio na kondycje nieruchomości, zarówno tych historycznych, jak i prywatnych. Z tym utrapieniem walczymy różnie.

W zmaganiach możemy mieć związane ręce, gdy budynki podlegają ochronie przez konserwatora zabytków. W takich sytuacjach metody inwazyjne są najczęściej zabronione, nawet jeśli to prywatna nieruchomość. Uszkodzenie i tak naruszonej struktury budynków będzie miało fatalne skutki, podobnie jak pozostawienie ich samym sobie. Dlatego stosuje się osuszacze, wietrzenie - jeśli jest to możliwe czy pochłaniacze wilgoci. Niestety często ich działanie ma charakter doraźny, co oznacza, że efekty są chwilowe. Ponadto wykorzystanie niektórych urządzeń, które pracują po kilka lub kilkanaście godzin na dobę, wymaga sporych nakładów finansowych. Drenaż kieszeni przy wątpliwych efektach potrafi demotywować. Istnieje pewna metoda, która na długo wyzwoli nas od tego problemu.

Skuteczne osuszanie budynków

Na rynku istnieje bezinwazyjna metoda osuszania murów, która wyróżnia się w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań. Nie wymaga ona skomplikowanych instalacji ani angażowania ekip budowlanych. Nie potrzebne są żadne nawiercenia ani podcięcia. System osuszania murów Aquapol sprawia, że odwracamy bieg podciągania kapilarnego. Nie mniej osuszenie tego rodzaju wilgoci to złożony proces, do którego podejść należy indywidualnie. 

Do pełnego sukcesu potrzebny jest czas, a także odpowiednia wiedza, która umożliwia skuteczne pozbycie się wilgoci. Osuszanie usuwa ją z budynku, chroni przed ponownym wdarciem się w strukturę murów, eliminuje wszystkie negatywne skutki tego działania i często chroni przed katastrofą i utratą majątku. Jeżeli borykamy się z tego typu problemami na terenie Krakowa, to warto rozważyć taką metodę. Zwłaszcza że nie wymaga ona podłączenia do energii elektrycznej, co w porównaniu z konwencjonalnymi sposobami, już na samym początku odciąży nasz budżet.

Podciąganie kapilarne to cichy niszczyciel, który z różnych powodów wdziera się na teren nieruchomości. W ten sposób cierpi sam budynek, a także jego mieszkańcy, którzy borykają się z wilgocią, a także powstałym grzybem zagrażającemu zdrowiu, czy kwestiami estetycznymi. System Aquapol to skuteczny sposób na rozwiązanie tego problemu. O jej zaletach, sposobach działania i implementacji w nieruchomości warto porozmawiać ze specjalistą. Efekty zobaczymy praktycznie od pierwszych chwil wdrożenia tego rozwiązania. 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.