Łukasz Gibała, kandydat na prezydenta Krakowa, zaprezentował Bulwary Wiślane zrewitalizowane według jego autorskiej koncepcji.
- Obecne władze Krakowa z niewiadomych powodów opierają się trendowi otwierania miasta na rzekę- mówi Łukasz Gibała. - To dla mnie niezrozumiałe. Jeśli uda mi się przekonać mieszkańców do mojej wizji Krakowa i zwyciężę w najbliższych wyborach, nie tylko wydłużymy i zmodernizujemy Bulwary Wiślane, ale też na całej długości wyposażymy w elementy "małej architektury", takie jak oświetlenie, dodatkowe ławki, leżaki, stoliki do szachów czy place zabaw dla dzieci. Dzięki temu Krakowianie zyskają zupełnie nowe, atrakcyjne miejsce rekreacji i odpoczynku nad rzeką, która już zbyt długo była w tej kwestii zaniedbywana- przekonuje Gibała.
- Jesteśmy zdania, że nie wolno niszczyć Bulwarów nieprzemyślanymi pomnikami, jak chce to robić Jacek Majchrowski, albo otwieraniem możliwości zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, czym skutkować będą propozycje kandydatki PiS - komentuje Łukasz Maślona, ekspert Gibały w zakresie zieleni i czystego powietrza, a także kandydat do Rady Miasta Krakowa. Maślona zwraca uwagę na fakt, że zaprezentowana w ubiegłym tygodniu przez Małgorzatę Wasserman koncepcja zmiany Bulwarów Wiślanych, jego zdaniem wydumana i nierealistyczna, będzie wymagała nowelizowania planów zagospodarowania przestrzennego. A to wiąże się z ryzykiem ich zmian w taki sposób, żeby "przy okazji" umożliwić deweloperom zabudowę terenów nad Wisłą. -Na to nie ma naszej zgody. Bulwary muszą pozostać zielone i mają służyć przede wszystkim mieszkańcom - argumentuje Łukasz Maślona.
Aby na własne oczy sprawdzić, jak mogłyby wyglądać Bulwary Wiślane, zrewitalizowane wg koncepcji kandydata na prezydenta, wszyscy mieszkańcy Krakowa w pogodne dni robocze od 1 do 12 października, w godzinach 12.00-18.00 mogą odwiedzić namiot przy moście Dębnickim od strony Jubilata i bezpłatnie skorzystać ze specjalnych gogli, za pomocą których "przeniosą się" do wirtualnego świata.
Na czym polega wirtualna rzeczywistość? Po nałożeniu specjalnych gogli użytkownik zostaje "przeniesiony" do wirtualnego świata - w przypadku aplikacji Gibały będzie to tym razem fragment Bulwarów Wiślanych, odwzorowany w skali rzeczywistej. Korzystając z aplikacji VR użytkownik z nałożonymi na głowie goglami może swobodnie rozglądać się we wszystkie strony i "spacerować" po wykreowanym świecie. W pierwszej edycji wirtualnych spacerów Łukasz Gibała prezentował mieszkańcom Nowej Huty odnowioną Aleję Róż, a podczas kolejnej - wizualizację Rynku Krowoderskiego, który w przypadku wygranych przez Gibałę wyborów zostanie utworzony u zbiegu ul. Królewskiej z al. Kijowską.
Źródło: materiały prasowe