PILNE

Pamiętamy! Memoriał młodych piłkarzy Hutnika Kraków

22 stycznia 2020 Sport
Autor:  Małgorzata Skiba

Już w najbliższą niedzielę, 26. stycznia, odbędzie się XII Memoriał Michała Bobera i Michała Jeziora. Memoriał organizowany jest przez Fundację Pamięci Michała Bobera i Michała Jeziora i rozpocznie się o godzinie 09:00 na hali Suche Stawy przy ulicy Ptaszyckiego 4.

Memoriał ten pozwala wspomnieć dwóch młodych zawodników Hutnika Kraków, którzy zginęli w wypadku samochodowym przy ulicy Bulwarowej w nocy, 26. stycznia 2008 roku. Rok po tym tragicznym wypadku, osoby, które były blisko związane ze zmarłymi zawodnikami zorganizowały piłkarski turniej, który odbywa się co roku. Jakiś czas później, 19. czerwca 2009 roku, ta grupa ambitnych osób zdecydowała się na założenie Fundacji, która będzie niosła pomoc potrzebującym. Świetnie to oddaje paragraf 8, punkt 1 Statutu Fundacji:
"Kierując się nadrzędną wartością wyrażoną w pielęgnowaniu pamięci o tragicznie zmarłych młodych piłkarzach Hutnika Kraków Fundację tę powołujemy dla realizacji następujących celów:
a) podejmowanie inicjatyw stwarzających warunki ekonomiczne, organizacyjne, szkoleniowe i prawne służące rozwojowi sportu, turystyki i rekreacji w Rzeczypospolitej Polskiej,
b) udzielanie pomocy materialnej, merytorycznej i organizacyjnej służącej rozwojowi kultury fizycznej w Rzeczpospolitej Polskiej,
c) finansowanie i organizowanie zawodów, obozów i imprez sportowych, rozrywkowych, turystycznych, rekreacyjnych,
d) finansowanie i organizowanie corocznego Memoriału im. Michała Bobera i Michała Jeziora krzewiącego ducha sportu i popularyzującego zasady zachowania "fair play" wśród młodzieży".

Przy tej okazji pragniemy pokrótce przypomnieć sylwetki obu Michałów. Ważne jest na pewno to, że o zawodnikach pamiętają ich koledzy, nawet ci, którzy nie kotynuują kariery piłkarskiej. Mimo to mile i z sentymenetem wspominają swoich boiskowych czy szkolnych kompanów. 

Michał Bober, urodzony 14.05.1989 r. był wychowankiem Hutnika Kraków, grającym na pozycji pomocnika (prawa, lewa strona) oraz napastnika. Michał Bober, na którego na boisku wołali "Bobik",  grywał z numerem 18. Grając w trampkarzach odnosił z drużyną liczne sukcesy, regularnie zdobywając tytuły najlepszego zespołu Krakowa. Grając w juniorach młodszych współpracował z trenerem Markiem Salomonem czy Robertem Czopkiem, stanowiąc trzon drużyny. Później przeszedł  do juniorów starszych pod wodzę trenera Pawła Szcześniewskiego i tam zdobył Mistrzostwo Małopolski Juniorów Starszych w sezonie 2006/2007. Ostatni mecz, w którym zagrał "Bobik" odbył się 20 stycznia 2008 podczas Halowych Mistrzostw Krakowa Juniorów, w których drużyna Michała wygrała z Górnikiem Wieliczka 6-3. 

Michał Jezior, urodzony 7.02.1990 również był wychowankiem Hutnika Kraków i grał na tej samej pozycji co Michał Bober, czyli pomocnika (prawa, lewa strona) oraz napastnika.Michał grał z numerem 9, a pseudonimem boiskowym był "Jezik". Grając w drużynie trampkarzy pod wodzą trenera Waldemara Koconia, zdobył Mistrzostwo Krakowa. Bedąc bardzo młodym zawodnikiem mocno wyróżniał się na tle kolegów,  w związku z czym był powoływany do reprezentacji wojewodrzwa Małopolskiego oraz na konsultacje kadry narodowej. O jego talencie niewątpliwie świadczy fakt, że wprost z drużyny trampkarzy trafił do juniorów starszych i trenera Pawła Szcześniewskiego. Wraz z drużyną wywalczył Mistrzostwo Małopolski Juniorów Starszych w sezonie 2006/2007 i udział w rozgrywkach ogólnopolskich (wyeliminowanie Lechii Gdańsk, remis i porażka z Zagłębiem Lubin). We wrześniu 2007 roku zadebiutował w I drużynie Hutnika. Mając 17 lat wszedł na boisko w 77. minucie meczu z Resovią Rzeszów, niestety przegranym 1-2. Ostatnim meczem Michała Jeziora było to samo spotkanie, co Michała Bobera - 20.01.2008 r. wygrane spotkanie z Górnikiem Wieliczka podczas Halowych Mistrzostw Krakowa Juniorów. 

Program Memoriału przedstawia się następująco:

09:00 Hutnik - Garbarnia (A)
09:30 Krakus - Wisła Kraków (B)
10:00 Cracovia - Garbarnia (A)
10:30 Krakus - Górnik Zabrze (B)
11:00 Hutnik - Cracovia (A)
11:30 Górnik Zabrze - Wisła Kraków (B)

12:15 Mecz Przyjaciół Bobika i Jezika

13:00 Półfinał 1A - 2B
13:30 Półfinał 2A - 1B
14:00 Mecz o V miejsce
14:30 Mecz o III miejsce
15:00 Finał
15:45 Zakończenie Memoriału
16:30 Złożenie kwiatów, zapalanie zniczy na Cmentarzu Batowickim
18:00 Msza Święta w Kościele w Mogile

Zeszłoroczny Memoriał wygrała drużyna Górnika Zabrze, w finale wysoko wygrywając z krakowską Wisłą, 7-0. Serdecznie zapraszamy wszystkich na Memoriał, podczas którego na pewno nie zabraknie sportowych emocji, jak i chwili refleksji i wspomnienia. Te osoby, które nie mogą dotrzeć na turniej zapraszamy do odwiedzenia strony Fundacji:http://www.pamietamy.com.pl/index.php


Fot. Fundacja  im. Michała Bobera i Michała Jeziora

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.