PILNE

Park Zdrojowy Mateczny dostępny dla krakowian

23 października 2019 Apetyt na Kraków
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

24 października 2019 roku o godzinie 12.00 na mapie terenów zielonych, z których mogą korzystać mieszkańcy Krakowa, pojawi się nowy punkt - Park Zdrojowy Mateczny.  W nim otworzy się Manufaktura Pieroga - restauracja rodzinna serwująca potrawy kuchni polskiej ze szczególnym uwzględnieniem pierogów. Powstała w budynku dawnej rozlewni wody "Krakowianka" byłego Zespołu Uzdrowisk Krakowskich. 

Restauracja w Parku Zdrojowym jest powrotem do czasów, gdy Antoni Mateczny, inżynier budownictwa i radny Podgórza, otworzył w 1905 roku Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej. Jako zięć szynkarza, nie ograniczył swojej działalności do podawania kuracjuszom wody leczniczej. Nim otworzył podwoje Zakładu Kąpielowego otrzymał zgodę na prowadzenie gastronomii. Uchwała Rady Miasta w Podgórza z dnia 7.09.1905 roku Lp.3516 według której Antoni Mateczny uzyskał koncesję na przyjmowanie obcych w gospodę, na podawanie potraw, kawy, czekolady i herbaty bez domieszek spirytusowych oraz chłodników, na wyszynk wina i na utrzymanie dozwolonych gier w zakładzie kąpielowym I.k.566. Rada w tej uchwale negatywnie zaopiniowała prośbę o podawanie gościom napojów spirytusowych. Rok później przychyliła się do prośby Matecznego - można było podawać wysokoprocentowe alkohole.

I tak powstał jeden z najnowocześniejszych zakładów uzdrowiskowych w bliskim sąsiedztwie Krakowa. Zamiast jechać do wód za granicę czy nawet do Krynicy, można było skorzystać z oferty Antoniego Matecznego, miłośnika polowań, wędkarstwa i dobrej kuchni. Dziesięciominutowy spacer od mostu i przystanku, gdzie zatrzymywał się najpierw konny, a później elektryczny tramwaj, dzielił Krakowian od uzdrowiska, w którym można były także skorzystać z szerokiego wachlarza usług gastronomicznych.

Kto przyjeżdżał do Antoniego Matecznego, aby zażyć kąpieli dla zdrowotności, a dla jej wzmocnienia wypić niejedną szklaneczkę wina lub wody siarczanej? Od krakowskich mieszczan i artystów po barona Götz-Okocimskiego i arcyksięcia Habsburga z Żywca, od polityków i radnych po bogatych żydów i przedsiębiorców zamieszkujących Podgórze.  

Wodę siarczano solankową, bogatą w magnez i potas z czasem cenili także kuracjusze przybywający z Galicji i spoza jej granic. Kąpiele, nawet lecznicze wzmacniają różne apetyty. A Antoni Mateczny, by zaspokoić wszelkie potrzeby cielesne serwował knedliki, pierogi, karpie i karasie hodowane w stawie, dziczyznę i schaby okraszając je nalewkami lub przednim tokajem sprowadzanym z Czech i mrożoną wódką. Fot. materiały prasowe 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.