PILNE

Pasażerowie komunikacji miejskiej będą mogli czuć się bezpieczniej

09 lipca 2020 Komunikacja
Autor:  Redakcja

Fot. Materiały prasowe MPK S.A. w Krakowie

Poprawa bezpieczeństwa, walka z przestępczością, eliminacja zjawisk o charakterze chuligańskim oraz efektywniejsze wykorzystanie narzędzi teleinformatycznych - to główne założenia porozumienia, które MPK S.A. w Krakowie zawarło z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.

- Podpisane dzisiaj porozumienie pomiędzy Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie a MPK S.A. to kolejny krok na drodze do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa oraz okolic. Współpraca ta, w znaczący sposób poprawi przepływ informacji pomiędzy instytucjami co jest nie do przecenienia w efektywnym i szybkim zwalczaniu przestępczości, a także wszelkich zjawisk o charakterze chuligańskim. To nie tylko możliwość szybszego zatrzymywania sprawców różnego rodzaju przestępstw czy wykroczeń, to również długofalowe oddziaływanie profilaktyczne w zakresie eliminowania zjawisk negatywnych z zakresu bezpieczeństwa. Podpisując to porozumienie spełniamy oczekiwania społeczne w zakresie bezpiecznej komunikacji jak i chronienia dobra zarówno mieszkańców jak i turystów - powiedział inspektor Roman Kuster, Komendant Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Dodatkowo porozumienie zdecydowanie ułatwi i przyspieszy przekazywanie policji z całego województwa nagrań z kamer zamontowanych w tramwajach i autobusach MPK SA w Krakowie. Policjanci będą mogli w sprawach o wysokim priorytecie odtwarzać lub uzyskać monitoring bezpośrednio na miejscu zdarzenia lub w najbliższej jednostce organizacyjnej MPK S.A. w Krakowie posiadającej odpowiednie możliwości techniczne. Porozumienie obejmuje także udział policji w szkoleniach.

- Dzięki zacieśnieniu współpracy krakowskiego przewoźnika z Komendą Wojewódzką Policji nasi pasażerowie, a także prowadzący będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej we wszystkich naszych pojazdach, także tych wyjeżdżających poza granice miasta, do sąsiadujących z Krakowem gmin. Porozumienie zakłada organizację różnego rodzaju działań służących poprawie bezpieczeństwa, w tym m.in. profilaktyczne kontrole w pojazdach - podkreślał Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Warto podkreślić, że podobne porozumienie ponad pięć lat temu, 15 stycznia 2015 roku, MPK S.A. podpisało z Komendą Miejską Policji w Krakowie. W ciągu tych lat policja podjęła prawie 3,5 tys. interwencji, wystawiła 2440 mandatów, 915 pouczeń i skierowała 45 wniosków do sądu. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy z Komendy Miejskiej Policji wpłynęło do MPK SA w Krakowie 920 wniosków o zabezpieczanie monitoringu. Wnioski dotyczyły 1640 pojazdów.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.