- Działamy w jednej sprawie i liczę, że wspólnie uda nam się rozwiązać problem smogu w Małopolsce - powiedział wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz, odbierając petycję dotyczącą przyspieszenia działań antysmogowych w "krakowskim obwarzanku". Dokument przekazali przedstawiciele Alarmów Smogowych z Krakowa, Czernichowa, Niepołomic, Skawiny, Wieliczki i Zabierzowa.
- Problem smogu to nie tylko problem Krakowa. Cała aglomeracja krakowska zmaga się z zanieczyszczonym powietrzem. Są miejsca gdzie powietrze jest znacznie gorszej jakości niż w Krakowie - mówiła Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego podczas spotkania z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem. - Chcemy przyspieszenia działań antysmogowych w podkrakowskich gminach - dodała, przekazując petycję podpisaną przez ponad 10 tys. osób.
- Ten rok jest dla nas szczególny, ponieważ czeka nas wdrożenie nowego programu ochrony powietrza dla Małopolski. Chcemy motywować gminy do większego zaangażowania w walkę ze smogiem - mówił Tomasz Urynowicz podczas spotkania z przedstawicielami Alarmów Smogowych z podkrakowskich gmin.
- Nasze działania koncentrują się z jednej strony na kontroli, z drugiej zaś na zapewnieniu gminom wsparcia w postaci m.in. specjalistycznych szkoleń dla urzędników. Znacząco zwiększyliśmy również fundusze przeznaczone na wymianę pieców. Przesunięte na ten cel środki to 20 mln złotych - poinformował Tomasz Urynowicz.
Wicemarszałek podkreślił, że odpowiedzią na oczekiwania Małopolan w zakresie walki o czyste powietrze jest m.in. program Ekomałopolska, w ramach którego zostanie wprowadzony system punktowy, pozwalający na ocenę zaangażowania gmin w działania prośrodowiskowe. Przypomniał jednocześnie, że w ramach programu działa już formularz Ekointerwencji, umożliwiający mieszkańcom województwa zgłaszanie przypadków łamania przepisów środowiskowych.
- Liczę na państwa opinie, doświadczenie i zaangażowanie. Walka ze smogiem to nasza wspólna sprawa - podsumował wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
Źródło: UMWM