PILNE

Pierwszy fragment superścieżki otwarty. Czekamy na więcej [ZDJĘCIA]

27 czerwca 2017 Apetyt na Kraków
Autor:  Anna Kolet-Iciek

Ekologiczny plac zabaw, wygodne hamaki, ławki i mnóstwo zieleni, a przede wszystkim fontanna. Tak wygląda otwarty dziś skwer im. Mariana Eilego, który jest pierwszym etapem powstającej w Krakowie superścieżki.

Dziś z okazji otwarcia skweru przygotowano dla małych i dużych sporo atrakcji. Dzieci mogły wypróbować nowe urządzenia na placu zabaw i pobawić się w piasku. Specjaliści od malowania twarzy wyczarowywali na ich buziach ulubione motywy, były też wielkoformatowe gry oraz zabawy, prowadzone przez animatorów, a w powietrzu unosiły się gigantyczne bańki mydlane.

Nieco starsi mogli wziąć udział w warsztatach ekologicznych, którym towarzyszyły pokazy zakładania zielników.

Jednak chyba największą atrakcją była możliwość popluskania się w niewielkiej fontannie, którą również zainstalowano na skwerze.

Superścieżka to pierwszy krakowski projekt placemakingowy, realizowany między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim, po wschodniej stronie al. Powstania Warszawskiego. Jest to wspólne przedsięwzięcie władz miasta oraz deweloperów, którzy pokryją ponad 60 proc. kosztów inwestycji w zamian za zlikwidowany w tej okolicy fragment zieleńca przy okazji budowy biurowców. Pierwszy etap Superścieżki, czyli rewitalizacja skweru został sfinansowany i zrealizowany przez firmę Skanska.

- Na skwerze zasadziliśmy ponad 60 drzew, 2000 krzewów oraz łąki z bylin i traw. Jest także letnia fontanna i poidełko, przydatne również dla czworonogów – opowiada Veronika Themerson z firmy Skanska.

Na jednym z placyków znajduje się rzeźba dedykowana magazynowi „Przekrój”, a w nawierzchniach umieszczone zostały litery, tworzące słowa i nazwy związane z czasopismem.

O tym, jak ma wyglądać „Superścieżka”, zdecydowali sami mieszkańcy już w połowie 2015 roku. Całość inwestycji ma kosztować 13 mln złotych. Projekt jest podzielony na etapy, a do realizacji części z nich wciąż nie ma potrzebnej dokumentacji, dlatego, jak przewiduje Dawid Hajok, z Fundacji Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, która koordynuje całe przedsięwzięcie wykonanie inwestycji może potrwać nawet 7 lat.

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.