PILNE

Pierwszy w Polsce robot Rosa już w Szpitalu Uniwersyteckim

19 kwietnia 2019 Zdrowie
Jakub Kot

Redaktor Naczelny

W ubiegłą środę Szpital Uniwersytecki w Krakowie po raz pierwszy uruchomił nowo dostarczonego robota Rosa, wykorzystywanego do operacji neurochirurgicznych. Również w tym samym  dniu lekarze z O/K Neurochirurgii i Neurotraumatologii pod kierownictwem prof. Marka Moskały - mieli okazję przetestować sprzęt na fantomie, poznać jego możliwości a także technikę obsługi. Warto dodać, że to pierwszy tego typu robot w Polsce. 

- Cieszymy się bardzo, że Szpital Uniwersytecki w Krakowie wszedł w posiadanie kolejnego tak zaawansowanego systemu robotycznego, a jednocześnie pierwszego tego typu urządzenia w Polsce. Bez wątpienia jest to dla nas ogromne wyróżnienie, ale też zobowiązanie do udowodnienia, że system ten może być na bieżąco wykorzystywany w celu poprawy jakości wykonywanych operacji. Mogę zapewnić, że to nie ostatnie tego typu urządzenie u nas. Stale dążymy do podtrzymania pozycji lidera szpitalnictwa w Polsce, a także znalezienia się w ścisłej europejskiej czołówce. Kwestia innowacyjności, dostępności do najnowocześniejszych technologii to w tym momencie nasz priorytet - mówi Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, Marcin Jędrychowski.  

Rosa to urządzenie, wykorzystywane wyłącznie do operacji przeprowadzanych na mózgu m.in. do zabiegów endoskopii i biopsji, implantacji elektrod w procedurach funkcjonalnych (jak np. stymulacja kory mózgowej, głęboka stymulacja mózgu) oraz  procedurach chirurgicznych z otwartą czaszką, wymagających urządzenia nawigacyjnego.

- Robot to część zewnętrzna umysłu chirurga. Dla nas liczy się to, jak bardzo będzie on nam przydatny do bardzo precyzyjnych zabiegów - tłumaczy prof. dr hab. med. Marek Moskała, p. o. kierownika O/K Neurochirurgii i Neurotraumatologii. - Ponieważ jest to pierwszy tego typu produkt w pełni zrobotyzowany, z którym będziemy się mierzyć, będziemy mogli dokładniej wypowiedzieć się na temat jego możliwości po 2-3 zabiegach. Sama idea robotyki jest cenna, bo zmniejsza pomyłki, daje możliwość znacznie większej precyzji, natomiast na ile rzeczywiście całkowicie wyeliminuje błąd - zobaczymy. 

Rosa umożliwia większą precyzję przeprowadzania zabiegów poprzez uproszczenie wielu procedur oraz zapewnienie chirurgowi lepszego postrzegania pola operacyjnego m.in. dzięki możliwości analizowania obrazów w czasie rzeczywistym. Działa jako rodzaj "GPS" dla czaszki. Może być stosowany do różnych rodzajów interwencji czaszkowych, wymagających planowania chirurgicznego na podstawie danych przedoperacyjnych - dokładnej lokalizacji anatomii pacjenta oraz dokładnego pozycjonowania i obsługi instrumentów. 

- Jesteśmy w kręgu państw, które zaczynają robotykę mózgu. Od tej pory mamy możliwość kooperacji z ośrodkami o najnowocześniejszej technologii i utworzenia płaszczyzny wymiany doświadczeń z nimi -  dodaje prof. dr hab. med. Moskała. - Jest to odpowiedź na potrzeby bardzo precyzyjnego badania, jakim jest rezonans magnetyczny. W tym kontekście jest to bezcenny krok w przyszłość medycyny. 

- Najważniejszym jeśli chodzi o robota Rosa jest fakt, że nie jest to zwykłe ramię robotyczne - wyjaśnia inż. Rémy Chapot, specjalista ds. Wsparcia produktu odpowiedzialny za nowe i istniejące programy ROSA w całej Europie. - Robot optymalizuje precyzję prowadzenia instrumentu i umożliwia chirurgowi poruszanie ramieniem z maksymalnym bezpieczeństwem dla Pacjenta. Lekarz może z łatwością nawigować głębokością ustawienia trajektorii na ekranie. Kiedy prowadzący operację zdecyduje, że parametry ustawione są odpowiednio wystarczy, że puści pedał kontrolujący ruch robota, a ustabilizuje w pełni ramię. Dzięki temu nie będzie musiał się skupiać na stabilności ramienia w ciągu operacji. 

Cena samego aparatu to ponad 3,2 mln. zł. Sprzęt został zakupiony w ramach projekt pn. "Wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim" dofinansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 (Oś Priorytetowa 12. Infrastruktura Społeczna, Działanie 12.1 Infrastruktura ochrony zdrowia, Poddziałanie 12.1.1 Strategiczna infrastruktura ochrony zdrowia w regionie). Fot. Agnieszka Diaków/Archiwum SU 

Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.